Archives

THE SPORTS DESK

The authority for sports coverage in the Fredericksburg region.

Share
RSS feed of this blog

LOCAL RECREATIONAL RESULTS: Swimming, Gymnastics, Running

LOCAL SWIMMING

VSI SHORT COURSE AGE GROUP CHAMPS

Regency Park Swim Team participated in the meet on March 7–10 at Christiansburg Aquatic Center. Darren Durocher won the 11–12 year old male High Point Award and the overall male High Point Award

Durocher, Darren (12): 50 Breast 30.20, 1st; 50 Breast 30.86, 2th; 100 Fly 56.20, 1st; 100 Fly 57.44, 1st; 100 IM 58.59, 1st; 100 IM 58.76, 1st; 50 Free 23.70, 1st; 50 Free 23.86, 1st; 50 Back 26.17, 1st; 50 Back 26.38, 1st; 100 Free 52.01, 1st; 100 Free 52.99, 1st; 50 Fly 25.38, 1st; 50 Fly 25.41, 1st; 400 IM, 4:42.01, 3th.

Durocher, William (14): 1000 Free, 10:22.71, 7th; 100 Back 55.22, 5th; 100 Back 55.38, 5th; 200 Back, 2:00.52, 4th; 200 Back, 2:01.55, 5th; 400 IM, 4:22.29, 2th.

Horne, Rheagan (13): 100 Free 54.98, 1st.

Turbyfill, David (14): 1000 Free, 10:21.46, 5th; 500 Free, 5:00.05, 6th; 500 Free, 5:01.20, 6th.

VSI SHORT COURSE SENIOR CHAMPS

The Rappahannock Area YMCA Stingrays (RAYS) competed at the event held on Feb. 28–March 3 at Collegiate School Aquatic Center in Richmond. The RAYS team placed ninth overall and the girls team finished sixth:

Kayla Brumbaum (18): Female Senior 100 Breast 1:02.62Y 1st; Female Senior 400 IM 4:29.23Y 11th; Female Senior 200 Breast 2:16.31Y 1st.

Noland Butler (16): Female Senior 200 Free 1:52.67Y 20th; Female Senior 100 Free 53.39Y 23rd; Female Senior 100 Free 53.39Y 23rd; Female Senior 200 IM 2:11.71Y 23rd.

Billy Howell (17): Male Senior 100 Back 52.96Y 20th.

Annalee Johnson (15): Female Senior 100 Breast 1:07.22Y 21st; Female Senior 400 IM 4:36.27Y 24th; Female Senior 200 Breast 2:24.68Y 16th; Female Senior 200 IM 2:10.88Y 22nd.

Liz Kleveno (18): Female Senior 100 Breast 1:06.57Y 12th; Female Senior 400 IM 4:37.40Y 23rd.

Allison Lloyd (18): Female Senior 100 Fly 58.52Y 19th.

Katie Sell (15): Female Senior 100 Back 58.57Y 16th.

Karah Sizemore (15): Female Senior 200 Fly 2:09.38Y 22nd.

Kara Wineinger (15): Female Senior 100 Breast 1:05.68Y 8th; Female Senior 200 Breast 2:24.17Y 13th; Female Senior 200 IM 2:11.24Y 24th.

VSI SHORT COURSE AGE GROUP CHAMPS

The Rappahannock Area YMCA Stingrays (RAYS) competed in the event on March 7–10 at Christiansburg Aquatic Center in Christiansburg. The RAYS team placed 10th overall with the girls finishing ninth and boys placing 13th.

Caroline Bentz (10): Female 10 & Under 200 Free 2:18.68Y 4th; Female 10 & Under 100 IM 1:13.76Y 6th; Female 10 & Under 50 Fly 32.75Y 9th; Female 10 & Under 100 Free 1:00.78Y 2nd; Female 10 & Under 200 IM 2:40.40Y 7th; Female 10 & Under 50 Free 27.47Y 1st; Female 10 & Under 100 Fly 1:18.45Y 15th.

Kinsey Brooks (10): Female 10 & Under 50 Breast 37.09Y 4th; Female 10 & Under 50 Back 34.71Y 12th; Female 10 & Under 50 Fly 32.34Y 5th; Female 10 & Under 100 Free 1:07.72Y 16th; Female 10 & Under 100 Breast 1:25.68Y 10th; Female 10 & Under 100 Back 1:16.10Y 15th; Female 10 & Under 50 Free 30.07Y 15th.

Maggie Heath (10): Female 10 & Under 50 Back 34.35Y 8th; Female 10 & Under 100 Back 1:14.23Y 8th.

Matt Howard (14): Male 13-14 1000 Free 10:32.64Y 14th; Male 13-14 200 Free 1:52.42Y 14th; Male 13-14 50 Free 23.86Y 13th; Male 13-14 500 Free 5:02.37Y 12th; Male 13-14 100 Free 51.43Y 11th.

Ryland Leupold (12): Male 11-12 200 Free 1:59.46Y 5th; Male 11-12 100 IM 1:02.56Y 6th; Male 11-12 50 Free 24.35Y 4th; Male 11-12 100 Breast 1:13.90Y 11th; Male 11-12 200 Breast 2:42.63Y 14th; Male 11-12 100 Back 1:03.53Y 7th; Male 11-12 100 Free 54.83Y 5th.

Jacob Miller (12): Male 11-12 200 Free 2:01.57Y 12th; Male 11-12 100 Fly 1:03.16Y 11th; Male 11-12 200 Back 2:18.98Y 14th; Male 11-12 50 Free 25.51Y 10th; Male 11-12 50 Back 29.54Y 8th; Male 11-12 100 Back 1:02.76Y 5th; Male 11-12 100 Free 56.57Y 7th; Male 11-12 50 Fly 27.83Y 7th.

Patrick Pins (10): Male 10 & Under 50 Breast 38.70Y 8th; Male 10 & Under 100 Breast 1:27.31Y 12th.

Nikki Reeves (14): Female 13-14 100Breast 1:08.71Y 4th; Female 13-14 200 Breast 2:31.49Y 10th.

Madilyn Walker (12): Female 11-12 50 Free 26.73Y 15th; Female 11-12 100 Free 57.69Y 13th.

Shay Walker (10): Female 10 & Under 50 Breast 36.42Y 2nd; Female 10 & Under 100 IM 1:16.23Y 11th; Female 10 & Under 100 Breast 1:23.36Y 4th; Female 10 & Under 100 Back 1:16.51Y 16th.

Helen Wang (10): Female 10 & Under 100 Fly 1:15.60Y 11th.

 

 

LOCAL GYMNASTICS

FREDERICK CLASSIC

Gymnasts from the Paragon Training Center competed in the Frederick Classic on March 9–10 in Frederick Md. hosted by the Frederick Gymnastics Club:

LEVEL 7

Katherine Basso (Jr B): Vault 9.025 5th; Bars 8.65 (tie) 4th; Floor 9.15 (tie) 4th; AA 35.025 4th.

Victoria Garrett (Sr A): Bars 8.9 1st; Beam 9.2 1st; Floor 9.1 (tie) 3rd; 35.950 1st.

LEVEL 8

Abigail Howes (Jr A): Bars 9.4 (tie) 4th; Floor 8.95 6th; AA 35.8 6th.

Katie Chenoweth (Jr A): Bars 9.45 2nd.

Jennah Gephart-Chang (Jr B): Bars 9.6 1st; Beam 8.85 6th; Floor 9.05 (tie) 4th; AA 36.15 (tie) 4th.

Emily Brutski (Sr A): Vault 9 1st; Bars 8.8 3rd; Beam 9 1st; Floor 9.075 2nd; AA 35.875 1st.

Amanda Lowe (Sr A): Bars 8.9 2nd; Beam 8.4 6th; Floor 8.55 6th; AA 34 3rd.

LEVEL 9

Jordan Steadman (Jr B): Vault 8.9 2nd; Bars 8.4 3rd; Beam 8.75 3rd; Floor 9 2nd; AA 35.05 2nd.

Maci Winebarger (Jr B): Vault 8.7 4th; Beam 8.7 (tie) 4th; Floor 8.3 (tie) 3rd; AA 33.4 5th.

 

MARCH MADNESS INVITATIONAL

Stafford Royals participated in the meet hosted by Chantilly Academy Gymnastics in Chantilly on March 9–11.

LEVEL 4

Julianna Ferrel (7&under): Vault 9.275 3rd, Balance Beam 9.000 4th

Kaitlyn Lawson (7&under): Uneven Bars 9.000 5th, Balance Beam 8.700 6th, Floor 8.925 3rd, All-Around 35.575 2nd

Morgan Moore (7&under): Vault 9.200 4th (tie):

Samantha McMichael (7&under): Vault 9.200 4th (tie):

Ashley Lingerman (8Jr): Floor 9.200 1st

Gianni Morgan (9yrs): Vault 9.425 2nd, Uneven Bars 9.050 3rd, All-Around 36.225 3rd

Jaclyn Ferrel (9yrs): Vault 9.450 1st

Lauren Doty (9yrs): Floor 8.800 5th

Megan Straightiff (9yrs): Vault 9.200 6th

Kaelan Beggan (10+): Vault 9.150 6th, Floor 8.850 5th

Nora Peters (10+): Uneven Bars 9.150 6th

Juliana Reihms (10+): Vault 9.475 1st

Lexie Nicholson (10+): Vault 9.350 3rd, Uneven Bars 9.250 3rd, Balance Beam 9.350 4th, All-Around 36.750 3rd

LEVEL 5

Mackenzie Fox (All): Balance Beam 9.250 1st (tie): , Floor 8.350 5th, All-Around 34.700 5th

Breana Spain (All): Vault 9.500 1st, Uneven Bars 8.925 3rd, All-Around 35.275 3rd

Emily Grooms (All): Vault 9.300 4th, Uneven Bars 9.000 2nd, Balance Beam 9.250 1st (tie): , Floor 9.050 1st, All-Around 36.600 1st

Cassie Sissom (All): Uneven bars 8.700 5th, Floor 8.850 2nd, All-Around 35.200 4th

Jamie Macecevic (All): Vault 9.325 3rd

LEVEL 6

Madison Klump (10-11): Uneven Bars 8.800 4th, All-Around 34.850 4th

Karrie Stuchell (12+): Uneven Bars 8.750 1st, Balance Beam 8.700 4th, Floor 8.400 5th, All-Around 34.850 2nd

Leah Morgan (12+): Uneven Bars 8.700 4th, All-Around 34.425 6th

Rachel Hunter (12+): Balance Beam 8.750 3rd

Kayla Rice (12+): Vault 9.350 4th, Uneven Bars 8.650 5th, Balance Beam 8.600 6th, All-Around 34.700 3rd

LEVEL 7

Brianna Arre (11&under): : Floor 9.325 3rd, All-Around 36.600 5th

Alexis Bush (14+): : Vault 9.350 1st, Uneven Bars 9.350 1st, All-Around 35.550 4th

Faith Kelley (14+): : Vault 9.200 4th, Uneven Bars 9.100 3rd, Balance Beam 8.950 4th, Floor 9.050 2nd, All-Around 36.300 2nd

Katherine Pontarelli (14+): : Uneven Bars 8.975 6th, Balance Beam 9.000 3rd, Floor 8.850 6th, All-Around 35.875 3rd

Madison Amos (14+): : Vault 9.200 Tied 4th, Uneven Bars 9.050 5th, Floor 9.025 3rd, All-Around 35.275 5th

Naomi Cassell (14+): : Uneven Bars 9.250 2nd, Balance Beam 8.800 6th (tie):

Shannon Lea (14+): : Balance Beam 9.050 2nd

LEVEL 8

Aaliyah Kerr (All): : Vault 9.450 1st, Uneven Bars 9.500 2nd, Balance Beam 9.550 1st, Floor 9.525 1st, All-Around 38.025 1st

Abigail Whitehead (All): : Uneven Bars 9.525 1st, All-Around 35.700 4th

Ashley Hinton (All): : Vault 9.200 4th, Balance Beam 9.125 5th, All-Around 35.475 6th

Brooke Hensen (All): : Vault 9.200 3rd, Uneven Bars 9.325 4th, Balance Beam 9.200 3rd, All-Around 36.850 2nd

Brynne Reeves (All): : Balance Beam 9.150 4th

Dylana Wilhelm (All): : Vault 9.300 2nd, Balance Beam 9.250 2nd, All-Around 36.250 3rd

VIRGINIA ALL-STARS—INTERMEDIATE

Ayzjah Mercer (11&under): Vault 8.825 4th

VIRGINIA ALL-STARS—ADVANCED

Anna Jordan (All): Vault 9.150 3rd, Uneven Bars 9.350 2nd

Hailey Roman (All): Balance Beam 9.050 5th, Floor 9.200 4th

Alysia Gray (All): Vault 9.300 2nd, Uneven Bars 9.150 3rd; Balance Beam 9.350 2nd, Floor 9.250 3rd, All-Around 37.050 2nd

Nia McManama (All): Floor 9.025 5th

Caroline Posillico (All): Vault 9.350 1st, Uneven Bars 9.050 4th, Balance Beam 9.550 1st, All-Around 36.700 3rd

 

RUNNING

JOHN ROBBINS 8 KM 

Results from the race held in Fredericksburg on March 10. It was the second race in the 2013 Coldwell Banker Elite Grand Prix.

Women Overall: 1. Vicky Jasparro (Fredericksburg 6:19; 2. Amy Huerta (Fredericksburg) 6:48; 3. Sara Perez (Stafford) 6:50.

Women Masters: 1. Carol Krill (Stafford) 6:55; 2. Michelle Dolby (Fredericksburg) 7:00; 3. Helena Bozarth (Fredericksburg) 7:33.

Athena: 1. Patricia Kramer (Stafford) 9:04; 2. Renee Almond (Unionville) 9:16; 3. Amie Nester (King George) 10:13.

Women’s 19 & under: 1. Harper Lovegrove (Fredericksburg) 7:08; 2. Maree Baird (Stafford) 9:03; 3. Rio Weber (Fredericksburg) 9:51.

Women’s 20-24: 1. Kimberly Jewell (Fredericksburg) 7:57; 2. Andrea Grimsley (Shenandoah) 8:02; 3. Rachel Stoffan (Fredericksburg) 8:46.

Women’s 25-29: 1. Kells Parady (Newington, Conn.) 8:33; 2. Elizabeth Klein (Arlington 8:57; 3. Becky Minter (Fredericksburg) 9:15.

Women’s 30-34: 1. Heather Morgan (Fredericksburg) 7:53; 2. Kristen Morris (Tappahannock) 8:25; 3. Christine Demetz (King George) 9:10.

Women’s 35-39: 1. Tracy Dzibela (Fredericksburg) 7:12; 2. Clara Schuster (Stafford) 7:18; 3. Tresa Jones (Fredericksburg) 7:18.

Women’s 40-44: 1 Julia Chase (Fredericksburg) 8:29; 2. Kimberly Willits (Fredericksburg) 8:38; 3. Michele Shanks (Rixeyville) 9:02.

Women’s 45-49: 1. Mary Flower LeMaster (Fredericksburg) 8:17; 2. Jami Mckenna (Fredericksburg) 8:26; 3. Lacey Fulton (Fredericksburg) 8:37.

Women’s 50-54: 1. Carol David (Stafford) 7:37; 2. Ellen Jones (Fredericksburg) 8:02; 3. Ruth Olson (Fredericksburg) 8:09.

Women’s 55-59: 1. Leslie Kash (Round Hill) 8:38; 2. Nancy Ball (Fredericksburg) 8:57; 3. Beth Venable (King George) 9:23.

Women’s 60-64: 1. Jannette Martin (Fredericksburg) 10:45; 2. Alice Austiff (King George) 11:16; 3. Anita Perrow (Stafford) 14:34.

Women’s 65-69: 1. Nancy Morrissette (Stafford) 11:26; 2. Marcia Hall (King George) 12:46.

Women’s 70+: 1. Arlowene Garland (Warsaw) 11:37.

—————————————-

Men Overall: 1. Stephen Harrison (Fredericksburg) 5:19; 2. Bryan Morgan (Mineral) 5:47; 3. Justin C. Neibauer (Spotsylvania) 5:49.

Men Master: 1. Craig Chasse (Reston) 6:03; 2. Ted Poulos (McLean) 6:05; 3. Jack Morrison (Fredericksburg) 6:10.

Men Assisted Wheelchair: 1. Team Porter (Fredericksburg) 6:48.

Clydesdale 200+: 1. Andrew Sullivan (Fredericksburg) 6:48; 2. Timothy Daniels (Stafford) 8:02; 3. Jay Gordon (Fredericksburg) 8:23.

Men’s 19 & under: 1. Brian Quintana (Stafford) 6:10; 2. Mason Mendenhall (Bristow) 6:26; 3. Alex Hawley (Fredericksburg) 6:52.

Men’s 20-24: 1. Stephen DeCoito (Fredericksburg) 7:40.

Men’s 25-29: 1. Thomas Syre (Fredericksburg) 6:10; 2. Zach Minter (Fredericksburg) 7:17; 3. Schyler Kopp (Remington) 7:35.

Men’s 30-34: 1. Nick Dunford (Fredericksburg) 5:53; 2. Joey Hess (Fredericksburg) 5:59; 3. Rodger Palko (Fredericksburg) 6:48.

Men’s 35-39: 1. Tony Calvert (Fredericksburg) 6:19; 2. Bob Blunkosky (Fredericksburg) 6:43; 3. Bryan Schuster (Stafford) 7:02.

Men’s 40-44: 1. Daniel Huerta (Fredericksburg) 6:18; 2. Andy Gotchel (King George) 6:48; 3. Nathan Howes (Port Royal) 7:03.

Men’s 45-49: 1. Duane Williamson (Warrenton) 6:18; 2. Rex Edwards (Spotsylvania) 6:55; 3. Donny Self (Fredericksburg) 7:11.

Men’s 50-54: 1. John Taninecz (Stafford) 6:39; 2. David Croteau (Stafford) 6:59; 3. Charlie Penn (Fredericksburg) 7:01.

Men’s 55-59: 1. Jeff Peterson (Fredericksburg) 6:46; 2. Mike Cannon (Springfield) 7:06; 3. Rolando Pancotti (Fredericksburg) 7:12.

Men’s 60-64: 1. Steve Sakry (Stafford) 6:57; 2. Allen Vaughan (Stafford) 7:16; 3. Steve Schaeffer (Mt. Airy, Md.) 8:26.

Men’s 65-69: 1. Ronald Edington (Fredericksburg) 7:47; 2. Bob Morrissette (Stafford) 10:38.

Men’s 70 and over: 1. Robert Gurtler (The Plains) 9:59; 2. Charles C. Hall (King George) 11:32; 3. Tom Kenney (Glen Echo, Md.) 11:33.

Permalink: http://news.fredericksburg.com/sports/2013/03/15/local-recreational-results-swimming-gymnastics-running/

*/