Archives

THE SPORTS DESK

The authority for sports coverage in the Fredericksburg region.

Share
RSS feed of this blog

Prep Swimming: Battlefield meet final results

FROM STAFF REPORTS

Here are the final events and the team scores from the Battlefield District swimming championships that finished after press time Friday night:

    GIRLS MEET

    Team scores: 1. James Monroe (JM), 125, 2. King George (KG) 123, 3. Chancellor (Ch) 99, 4. Eastern View (EV) 58, 5. Courtland (Co) 51, 6. Spotsylvania (S) 23, 7. Culpeper (Cu) 3.

    100-yard backstroke: 1. Annie Boone (EV), 59.48; 2. Taylor Brandts (KG), 1:04.24; 3. Allison Slominski (JM), 1:07.77; 4. Maggie Hybl (Co), 1:09.05; 5. Carolyn Proctor (JM), 1:11.97; 6. Monica Brandts (KG), 1:13.95; 7. Madison DeClute (KG), 1:14.89; 8. Megan Rodriguez (Co), 1:19.34.

    100-yard breaststroke: 1. Jacquelin Barklund (EV), 1:17.02; 2. Gillian downs (JM), 1:18.52; 3. Amanda Waller (Ch), 1:19.55; 4. Jackie Collins (KG), 1:20.66; 5. Lucy Shippee (KG), 1:21.15; 6. Connor Forjan (JM), 1:21.75; 7. Catherine Wilson (KG), 1:22.03; 8. Madison Dwyer (Cu), 1:23.42.

    400-yard free relay: 1. James Monroe (Allison Slominski, Gillian Downs, Connor Forjan, Noland Butler), 3:52.88; 2. King George (Kenzie Ludwig, Taylor Brandts, Katie Barnum, Rebecca Liskiewicz), 3:58.54; 3. Courtland (Maggie Hybl, Kathryn Perez, Katie Stine, Molly Mansfield) 4:24.39; 4. Chancellor (Danielle Fletcher, Elena Fandrich, Devon Shearer, Morgan Berce) 4:49.59.

    BOYS MEET

    Team scores: 1. James Monroe 138, 2. King George 130, 3. Courtland 67.5, 4. Culpeper 50.5, 5. Eastern View 38, 6. Chancellor 31, 7. Spotsylvania 27.

    100-yard backstroke: 1. Nye Lott (JM), 57.27; 2. Lee Cole (Cu), 1:00.45; 3. Nick Koch (Co), 1:02.86; 4. Levi Franklin (JM), 1:04.89; 5. Stephen Hunt (KG), 1:05.22; 6. Justin Halter (KG), 1:05.61; 7. Reilly Kroll (KG), 1:05.91; 8. Daniel McManus (JM), 1:09.06.

    100-yard breaststroke: 1. Jonathan Pins (Co), 1:02.20; 2. Colin McKinnon (Ch), 1:07.04; 3. Kevin Guditus (Co), 1:08.21; 4. Max Glover (JM), 1:09.85; 5. Hugh Willis (JM), 1:14.54; 6. Matthew Minero (KG), 1:16.08; 7. Daniel McManus (JM), 1:18.01; Cole Gallamore (KG), 1:18.82.

    400-yard free relay: 1. James Monroe (Brad Allison, Nye Lott, Matthew Howard, Peter Stoffel), 3:29.32; 2. King George (Matthew Hunt, Asher Bentz, Chase Manard, Rudy Morrow), 3:36.26; 3. Culpeper (Lee Cole, Mason Azais, Carter Cole, Alex Bessette), 3:54.28; 4. Spotsylvania (Kevin Whelchel, Grey English, Nick Polanosky, Christopher Cronin), 4:03.26.

Permalink: http://news.fredericksburg.com/sports/2013/02/03/prep-swimming-battlefield-meet-final-results/

*/