Archives

THE SPORTS DESK

The authority for sports coverage in the Fredericksburg region.

Share
RSS feed of this blog

Prep Swimming: Season’s top times

GIRLS

200 free: 1. Caroline Wanner (BP) 2:00.62; 2. Rachel Showers (St) 2:01.34; 3. Keara Garrity (CF) 2:01.91; 4. Ryan Ulrich (St) 2:02.56; 5. Noland Butler (JM) 2:02.57; 6. Kayla Brumbaum (Rb) 2:03.70.

200 IM: 1. Caroline Wanner (BP) 2:09.55; 2. Kayla Brumbaum (Rb) 2:13.36; 3. Breanna Stuart (MV) 2:13.38; 4. Elizabeth Kleveno (St) 2:15.57; 5. Kara Wineinger (CF) 2:17.03; 6. Karah Sizemore (St) 2:17.15.

50 free: 1. Ryli Waisanen (CF) 25.73; 2. Katie Sell (MV) 25.83; 3. Caroline Wanner (BP) 25.88; 4. Kayla Brumbaum (Rb) 25.90; 5. Alli Lloyd (St) 26.07; 6. Nicole Reeves (Rb) 26.15.

100 fly: 1. Caroline Wanner (BP) 59.37; 2. Annalee Johnson (MV) 1:00.97; 3. Karah Sizemore (St) 1:01.43; 3. Kayla Brumbaum (Rb) 1:01.78; 5. Alli Lloyd (St) 1:02.07; 6. Breanna Stuart (MV) 1:02.19.

100 free: 1. Caroline Wanner (BP) 54.97; 2. Ryan Ulrich (St) 55.17; 3. Breanna Stuart (MV) 55.71; 4. Noland Butler (JM) 56.72; 5. Ryli Waisanen (CF) 56.87; 6. Rebecca Liskiewicz (KG) 56.91.

500 free: 1. Caroline Wanner (BP) 5:10.49; 2. Breanna Stuart (MV) 5:25.90; 3. Ryli Waisanen (CF) 5:28.76; 4. Keara Garrity (CF) 5:29.59; 5. Kayla Brumbaum (Rb) 5:31.26; 6. Rachel Showers (St) 5:31.73.

100 back: 1. Annie Boone (EV) 1:00.78; 2. Katie Sell (MV) 1:02.81; 3. Elizabeth Kleveno (St) 1:03.03; 4. Keara Garrity (CF) 1:03.89; 5. Maggie Howell (St) 1:03.97; 6. Laura Bradley (Ch) 1:04.72.

100 breast: 1. Kayla Brumbaum (Rb) 1:06.06; 2. Annalee Johnson (MV) 1:08.77; 3. Larissa Neilan (Or) 1:08.93; 4. Kara Wineinger (CF) 1:08.95; 5. Nicole Reeves (Rb) 1:10.97; 6. Elizabeth Kleveno (St) 1:11.31.

200 medley relay: 1. Riverbend (Reeves, Brumbaum, Cole, Muilenburg) 1:54.46; 2. Stafford (Howell, Kelveno, Lloyd, Showers) 1:54.63; 3. Colonial Forge (Garrity, Wineinger, Waisanen, Garza) 1:54.84; 4. Mountain View (Sell, Johnson, Stuart, Martinich) 1:55.19; 5. Brooke Point 2:00.60; 6. King George (Brandts, Shippee, Miller, Lisciewicz) 2:01.02.

200 free relay: 1. Stafford (Showers, Ulrich, Sizemore, Lloyd) 1:44.90; 2. Riverbend (Muilenburg, Reeves, Cole, Brumbaum) 1:44.93; 3. Colonial Forge (Garrity, Wineinger, Garza, Waisanen) 1:45.69; 4. James Monroe (Slominksi, Downs, Forjan, Butler) 1:47.84; 5. King George (Brandts, Ludwig, Barnum, Liskiewicz) 1:48.28; 6. Mountain View (Sell, Johnson, Martinich, Stuart) 1:48.38.

400 free relay: 1. Colonial Forge (Garza, Wineinger, Garrity, Waisanen) 3:54.07; 2. Stafford (Ulrich, Kleveno, Rogers, Sizemore) 3:54.59; 3. Riverbend (Muilenburg, Cole, Reeves, Brumbaum) 3:56.13; 4. James Monroe (Slominksi, Downs, Forjan, Butler) 3:57.73; 5. King George (Brandts, Barnum, Elia, Liskiewicz) 4:08.01; 6. Mountain View (Sell, Johnson, Stuart, Johnson) 4:08.21.

BOYS

200 free: 1. Brad Allison (JM) 1:49.16; 2. Mathew Haliburton (Ma) 1:51.02; 3. Billy Howell (St) 1:51.12; 4. Andrew Wineinger (CF) 1:53.89; 5. David Turbyfill (FCS) 1:54.01; 6. Jonathon Pins (Ct) 1:54.21.

200 IM: 1. Daniel Stockner (MV) 2:03.06; 2. Alex Montes de Oca (Or) 2:04.51; 3. Forrest Deal (BP) 2:04.71; 4. Jonathon Pins (Ct) 2:05.66;

5. Peter Stoffel (JM) 2:06.22; 6. Ricardo Bonilla-Vazquez (KG) 2:07.27.

50 free: 1. Alec Morin (SM) 22.47; 2. Alex Montes de Oca (Or) 22.61; 3. Peter Stoffel (JM) 22.67; 4. Brandon Sanders (CF) 23.00; 5. Kevin Naples (Rb) 23.02; 6. Daniel Stockner (MV) 23.13.

100 fly: 1. Alex Montes de Oca (Or) 53.28; 2. Ricardo Bonilla-Vazquez (KG) 54.47; 3. Peter Stoffel (JM) 54.87; 4. Ryan Hofmann (Or) 56.42; 5. Daniel Stockner (MV) 57.46; 6. Alec Morin (SM) 57.62.

100 free: 1. Alex Montes de Oca (Or) 48.27; 2. Alec Morin (SM) 49.70; 3. Brad Allison (JM) 50.56; 4. Billy Howell (St) 50.72; 5. Cameron Brackmann (NS) 51.32; 6. Jonathon Pins (Ct) 51.43.

500 free: 1. Andrew Wineinger (CF) 5:03.77; 2. Brad Allison (JM) 5:05.94; 3. David Turbyfill (FCS) 5:10.30; 4. Jake Ball (CF) 5:11.64; 5. Mathew Halliburton (Ma) 5:12.34.

100 back: 1. Alex Montes de Oca (Or) 55.36; 2. Cameron Brackmann (NS) 56.94; 3. Billy Howell (St) 57.34; 4. Nye Lott (JM) 57.37; 5. David Timm (CF) 58.17; 6. Peter Stoffel (JM) 58.56.

100 breast: 1. Jonathon Pins (Ct) 1:01.91; 2. Forrest Deal (BP) 1:03.41; 3. Daniel Stockner (MV) 1:04.25; 4. Owen van Krimpen (EV) 1:05.22; 5. Noah Prestidge (NS) 1:05.95; 6. Dylan Phillippart (MV) 1:06.34.

200 medley relay: 1. Mountain View (Faust, Phillippart, Stockner, Scott) 1:45.87; 2. Orange (Montes de Oca, Marquis, Hofmann, Ciskanik) 1:46.76; 3. North Stafford (Lohr, Faherty, Schmitz, Macdonald) 1:47.12; 4. Colonial Forge (Timm, Monahan, Sanders, Wineinger) 1:47.16; 5. Riverbend (Etter, Wilcox, McClure, Naples) 1:47.97; 6. James Monroe (Lott, Howard, Stoffel, Allison) 1:49.60.

200 free relay: 1. Riverbend (Etter, Stover, Wilcox, Naples) 1:33.75; 2. James Monroe (Allison, Lott, Howard, Stoffel) 1:33.29; 3. Mountain View (Barner, Scott, Faust, Stockner) 1:34.88; 4. Colonial Forge (Timm, Wineinger, Monahan, Sanders) 1:35.47; 5. King George (Hunt, Owen, Manard, Bonilla-Vazquez) 1:36.77; 6. Courtland (Koch, Green, Mahon, Pins) 1:38.10.

400 free relay: 1. North Stafford (Peele, Schmit, Fralen, Brakcmann) 3:29.33; 2. James Monroe (Allison, Lott, Howard, Stoffel) 3:32.51; 3. Colonial Forge (Timm, Sanders, Monahan, Wineinger) 3:34.22; 4. Mountain View (Scott, Roberson, Faust, Stockner) 3:35.76; 5. Riverbend (Naples, Wilcox, Stover, Etter) 3:36.15; 6. Stafford (Howell, Vaughan, Hopkins, Payne) 3:41.69.

Permalink: http://news.fredericksburg.com/sports/2013/01/28/high-school-swimming-seasons-top-times-4/

*/