Archives

THE SPORTS DESK

The authority for sports coverage in the Fredericksburg region.

Share
RSS feed of this blog

Local Recreational Results: Golf, Swimming, Soccer, Gymnastics

WEEK OF NOV. 18–24

LOCAL GOLF

FOUR WINDS GOLF COURSE

1. Chris Haas, Sam Parker, Butch Russell, Mary A. Lambert, 65.

2. Mike Coley, Jay Burress, Marty Smith, Henry Iddings, 66.

3. Don Lambert, Julius Deats, Craig Mills, Bob Basso, 68.

=================================

LOCAL SOCCER

FREDERICKSBURG ELKS LODGE SOCCER SHOOT

BOYS RESULTS

U8: 1. Edward Mills; 2. Matthew Warren.

U10: 1. Connor Hicks; 2. Junior Campos.

U12: 1. Troy Browne; 2. Nick Broger.

U14: 1. Lucas Sharrett; 2. Josh Nieset.

GIRLS RESULTS

U8: 1. Sarah Mills; 2. Emiley Hicks.

U10: 1. Kristy Mejia

U12: 1. Mia Quinn; 2. Alexandria Menzies.

U14: 1. Mikyla McDonald; 3. Sabrina Campos.

=================================

LOCAL SWIMMING

EASTERN STATES SENIOR CIRCUIT MEET

The Regency Park Swim Team participated in the meet on Nov. 17–18 at George Mason University’s Freedom Center in Manassas.

Durocher, William (13): 100 Back 59.33, 8th; 200 Back , 2:05.48, 7th.

Horne, Rheagan (13): 100 Free 57.61, 8th.

Hudak, Maxwell (17): 200 IM , 2:06.63, 7th.

Jones, Courtney (15): 50 Free 26.61, 5th; 100 Back 1:05.02, 6th.

McKinnon, Colin (15): 200 Breast , 2:24.90, 4th.

Morin, Alec (17): 50 Free 22.99, 3th; 100 Free 50.46, 8th.

Muilenburg, Nicole (15): 100 Breast 1:15.06, 6th; 50 Free 26.63, 6th; 200 Breast , 2:40.20, 6th.

EASTERN STATES SENIOR CIRCUIT MEET

The Tsunami Swim Team participated in the meet on Nov. 17–18 at the Freedom Recreational Sports Complex in Mannassas. Eighteen new Tsunami Swim Team records were set at this meet:

Courntney Wolfgang (12): 200 Free, 2:13.80; 200 Breast, 2:44.84, 10th; 200 IM, 2:27.56 ; 400 IM, 5:17.15 ; 200 Back, 2:29.29; 50 Free, 27.90.

Allison Slominski (14): 50 Yard Free, 27.42; 200 Free, 2:11.28; 500 Free, 5:49.77; 200 IM, 2:29.84.

Maggie Stoffel (13): 100 Free, 13:01.91; 200 Fly, 2:40.74.

Deanna Friedel (17): 200 Back, 2:42.58.

Peter Stoffel (16): 100 Back, 57.68, 5th; 200 Back, 2:04.95, 6th; 100 Free, 50.57, 9th; 200 Free, 1:52.79, 9th; 500 Free, 5:03.96, 10th; 1000 Free, 10:39.18.

Nye Lott (15): 200 Breast, 2:32.41, 9th; 100 Back, 57.97, 6th.

C. Wolfgang, D. Friedel, M. Stoffel, A. Slominski: 200 Free 1:51.68.

A. Slominski, C. Wolfgang, M. Stoffel, D. Friedel: 400 Medley 4:41.10.

A. Slominski, C. Wolfgang, M. Stoffel, Sky Thomas: 200 Medley.

=================================

LOCAL GYMNASTICS

COMMONWEALTH CUP

Gymnasts from Paragon Training Center competed in the meet on Nov. 17–18 held in Fredericksburg.

LEVEL 4 (team placed 2nd)

Violet Fanara (Child): Vault 9.5, 1st; Bars 9.725, 2nd; Beam 9.275, 2nd; Floor 9.45, 2nd; AA 37.95, 2nd

Kayleigh DiMattio (Child): Vault 9.3, tied 5th; Bars 9.6, 3rd; Beam 9.05, 6th; AA 36.95, 3rd

Deana Harris (Child): Floor 9.325, 3rd; AA 36.775, 5th

Mailee Roberts (Child): Floor 9.275, 4th

Gabby Henning (Child): Bars 9.5, tied 4th

Aubrey Nagy (Child): Vault 9.4, tied 2nd

Camile Trotta (Child): Bars 9.45, 6th

Sara Miranda (Jr): Vault 9.45, 2nd; Bars 9.775, 3rd; Beam 9.5, 1st; Floor, 9.425, tied 1st; AA 38.15, 1st

Sophia Housand (Jr): Vault 9.5, 1st; Bars 9.875, 1st; Beam 9.025, 5th; Floor 9.425, tied 1st; AA 37.825, 2nd

Megan Broyan (Jr): Vault 9.35, 5th; Floor 9.275, 5th

Mia Allison (Jr): Beam 9, tied 6th; Floor 9.225, tied 6th

Kourtnei White (Jr): Vault 9.4, tied 3rd; Bars 9.8, 2nd

Rachel Turman(Sr): Vault 9.65, 1st; Bars 9.875, 1st; Beam 9.35, tied 4th; AA 38.2, 1st

Mazie Rudloff (Sr): Vault 9.3, tied 4th; Bars 9.7, 5th; Beam 9.15, 6th; Floor 9.425, 5th; AA 37.575, 4th

Aurelia Manzandedo (Sr): Floor 9.6, 1st; AA 37.4, 6th

LEVEL 5 (team placed 1st)

Alley Arnold (Child A): Bars 9.375, 3rd; Beam 9.475, tied 1st; AA 36.85, 1st

Rayla Buckner (Child A): Vault 8.975, 3rd; Bars 9.55, 2nd; AA 36.6, 2nd

Trinity Luxeder (Child A): Bars 9.725, 1st; AA 36.075, 4th

Kaylie Sutton (Child A): Beam 9.4, 3rd; AA 35.7, 6th

Madelyn Miller (Child A): Bars 9.1, tied 6th

Anneliese Koenig (Child A): Vault 8.85, 4th; Beam 9, 6th; Floor 9.45, 1st

Peyton Van Dyk (Child A): Vault 8.825, tied 5th; Beam 9.475, tied 1st; Floor 9.3, tied 2nd

Angela Potts (Child B): Vault 8.85, tied 3rd; Bars 9.675, 1st; Beam 9.275, 2nd; Floor 9.125, tied 6th; AA 36.925, 1st

Chloe Bullock (Child B): Vault 8.85, tied 3rd; Bars 9.425, 2nd; Floor 9.375, 3rd; AA 36.15, 3rd

Zayda Rodriguez (Child B): Bars 9.075, 4th; Beam 9.1, 4th; AA 35.675, 5th

Paige Lingo (Child B): Floor 9.45, 2nd

Shelby Lam (Jr): Vault 8.925, 2nd; Bars 9.375, 1st; Beam 9.2, 2nd; Floor 9.35, 1st; AA 36.85, 1st

Harmony Derrick (Jr): Vault 8.75, 4th; Bars 9.075, 5th; Beam 9, 4th; AA 35.875, 3rd

Kailey Schoofield (Jr): Vault 8.7, 5th; Beam 8.95, 5th; Floor 9.125, 5th; AA 35.4, 4th

Kayleigh Turner (Jr): Bars 9.15, 3rd; Floor 9.175, 4th; AA 35.35, 5th

Erin Davenport (Jr): Vault 8.775, 3rd

Ashley Young (Sr): Vault 8.875, 4th; Bars 9.65, 1st; Beam 9.45, 1st; Floor 9.3, 1st; AA 37.275, 1st

Makala Purifoy (Sr): Vault 9, tied 1st; Bars 9.4, 2nd; AA 35.65, 4th

LEVEL 6 (team placed 3rd)

Carly Baker (Child B): Vault 9.2, tied 1st; Bars 9.3, 4th; Floor 9.15, tied 6th; 36.6, 4th

Kameryn Daniels (Child B): Vault 9.1, 4th; Bars 9.1, 6th; Floor 9.45, 1st; AA 36.375, 5th

Jurnee Gregory (Child B): Vault 8.95, 6th

Madison Klump (Child B): Vault 9, 5th

Abigail Taber (Jr): Vault 9, tied 5th; Bars 8.85, tied 5th; Floor 9, tied 4th; AA 35.25, 6th

Haylee Randall (Jr): Bars 8.95, 3rd

McKenna Whitesell (Sr): Vault 9.05, tied 4th; Bars 9.2, 1st; Beam 9.225, 3rd; Floor 9.4, 1st; AA 36.875, 1st

Annabelle Parker (Sr): Beam 9.5, 1st; AA 35.875, 3rd

LEVEL 7 (team placed 4th)

Victoria Garrett (Jr): Bars 9.35, 4th; Beam 9.35, tied 1st; Floor 9.625, tied 1st; AA 37.525, 2nd

Katherine Basso (Jr): Bars 9.375, 3rd; Floor 9.45, 4th

Hailee Skillman (Jr): Bars 9.475, 1st

Lauren Winkler (Sr): Vault 9.375, tied 5th; Bars 9.325, 2nd; Beam 9.25, tied 2nd; Floor 9.4, tied 6th; AA 37.35, 3rd

LEVEL 8 (team placed 2nd)

Brooke Mills (Child): Bars 9.75, tied 1st; Beam 9.55, 3rd; Floor 9.575, 1st; AA 37.525, 1st

Abigail Howes (Child): Vault 9.25, 2nd; Bars 9.75, tied 1st; Floor 9.275, tied 2nd; AA 37.125, 2nd

Emily Brutski (Jr): Vault 8.9, 2nd; Bars 9.4, 6th; Beam 9.425, 2nd; Floor 9.425, 2nd; AA 37.15, 2nd

Jennah Chang-Gephart (Jr): Vault 8.8, tied 4th; Bars 9.8, tied 1st; Floor 9.175, 4th; AA 36.525, 4th

Amanda Lowe (Jr): Beam 9.325, tied 4th

LEVEL 9 (team placed 5th)

Nikki Thomas (Child): Vault 9.025, 4th; Bars 8.65, 5th; Floor 9.05, tied 6th; AA 35.325, 5th

Elinor Rogers (Child): Vault 8.725, 6th; Floor 9.05, tied 6th

Kamie Baker (Jr): Vault 8.95, 3rd; Bars 8.15, 6th

ALL STAR TEAM (team placed 1st)

NOVICE

Lauren Bartyczak: Vault 9, 2nd; Bars 8.95, 5th; Beam 8.9, 4th; AA 36.025, 1st

Madison Harris-Bowman: Vault 8.9, 3rd; Bars 9.3, tied 1st; Beam 8.85, tied 5th; AA 35.45 6th

Brooke Archer: Vault 8.7, tied 5th

Lacey Wilson: Vault 8.7, tied 5th

Makenna Simpson: Beam 9.1, 3rd

Samantha Potts: Vault 9.1, 1st

INTERMEDIATE

Ashley Pellegrino (Jr): Vault 8.55, 3rd; Bars 9.45, 3rd; Floor 9.125, 4th; AA 35.3, 4th

Isabella Cranshaw (Jr): Vault 8.25, tied 5th; Beam 8.85, tied 6th; Floor 9.175, 3rd; A 35.275, 5th

Adreanne Runyan (Jr): Bars 9.3, tied 4th; Beam 9.1, tied 2nd; Floor 9, 6th; AA 35.05, 6th

Paige McElrath (Jr): Beam 9.1, tied 2nd

Cassie Getch (Jr): Bars 9.3, tied 4th

Arianna Ponce (Sr): Vault 8.9, 4th; Bars 9.5, 4th; Floor 9.375, tied 2nd; AA 36.625, 2nd

Sydney Nickens (Sr): Vault 8.95, 3rd; Bars 9.7, 1st; Beam 9.1, 4th; AA 36.35, 3rd

Masey Low (Sr): Bars 9.6, 2nd; Floor 9.45, 1st; AA 36.1, 4th

Kylee Berry (Sr): Vault 8.85, 5th; Beam 9.25, 1st; AA 36.05, 5th

Jocelyn Conroe (Sr): Vault 8.65, 6th; Bars 9.4, tied 5th; Beam 9.175, 2nd

ADVANCED

Kelsey Gallello (Sr): Vault 9.25, tied 1st; Bars 9.175, 1st; Beam 9.3, 1st; Floor 9.35, 3rd; AA 37.075, 1st

Noel Sheaffer (Sr): Vault 9.15, tied 4th; Bars 9.05, 2nd; Beam 9.05, 3rd; Floor 9.25, tied 5th; AA 36.5, 2nd

Emma Schramm (Sr): Bars 8.65, tied 5th; Beam 9.125, 2nd; Floor 9.3, 4th; AA 35.95, 5th

Cayla Sanchez (Sr): Floor 9.25, tied 5th

Alyssa Getch (Sr): Vault 9.25, tied 1st

Madison Underhill (Sr): Vault 9.225, 3rd

=================================

WEEK OF NOV. 11–17

LOCAL GYMNASTICS

RICHMOND OLYMPIAD FALL CLASSIC

Level 6 gymnast, Emma Schramm, from Paragon Training Center, competed in the meet on Nov. 11.

Emma Schramm (12+): Vault 9.35, t3rd; Bars 9.2, 1st; Beam 8.65, 5th; Floor 8.65, 5h; AA 35.85, 2nd.

BLACK-EYED SUSAN INVITATIONAL MEET

The Stafford Royals Gymnastics team participated in the meet on Nov. 10 in Timonium, Md. The team finished in first place. Individual results follow:

LEVEL 7

Brianna Arre (9-11): Bars 9.00, sixth place

Madison Amos (14+): Vault 9.45, fifth place; Floor 8.80, fourth place

Alexis Bush (14+): Vault 9.60, second place

Caroline Lee (14+): Bars 8.20, third place; Floor 9.00, second place; All-Around 34.20, third place

LEVEL 8

Abigail Whitehead (10-12): Bars 9.350, first place

Devin Davis (13-14): Vault 8.70, second place; Floor 9.050, second place; All-Around 33.4, fifth place

Brooke Hensen (14+): Vault 8.650, fourth place; Bars 8.950, second place; Beam 8.450, third place; Floor 9.05, second; All-Around 35.10, second place

Ashley Hinton (14+): Vault 8.650, fifth place; Bars 8.750, third place; All-Around 34.050, third place

Aaliyah Kerr (14+): Vault 9.250, first place; Bars 9.00, first place; Beam 9.275, first place; Floor 9.55, first place; All-Around 37.075, first place

Bria O’Kelly (14+): Floor 8.75, fifth place

Brynne Reeves (14+): Beam 8.30, fourth place

Dylana Wilhelm (14+): Vault 9.050, second place; Bars 8.70, fifth place

=================================

LOCAL SWIMMING

RPST FALL INVITE

The Regency Park Swim Team participated in the meet on Nov. 10–11, at St. Michael High School.

Banzon, Christina (12): 100 Free 1:05.61, 6th; 200 Breast , 3:12.81, 6th; 200 Back , 2:38.10, 3th; 200 Free , 2:24.53, 6th; 50 Free 29.45, 5th.

Bretschneider, Landon (8): 25 Free 18.66, 7th; 100 Free 1:49.36, 4th; 50 Breast 1:07.18, 5th; 25 Breast 27.09, 5th; 25 Fly 27.77, 5th; 50 Free 45.86, 7th; 100 IM 2:03.93, 6th.

Brown, Madison (10): 50 Back 38.33, 3th; 100 Fly 1:46.85, 8th; 100 Back 1:21.42, 2th; 50 Free 36.58, 8th; 100 IM 1:31.09, 7th.

Caltagerone, Dominique (14): 100 Back 1:15.95, 6th.

Carney, Kyle (10): 100 Back 1:36.73, 8th.

Clarkson, Annabella (11): 200 Back , 3:05.67, 8th.

Cole, Holly (15): 400 IM , 5:21.16, 4th; 100 Back 1:11.83, 8th; 100 Breast 1:21.49, 5th; 200 Free , 2:19.54, 7th; 100 Fly 1:08.41, 3th; 200 Breast , 2:52.41, 2th.

Cole, Nathan (9): 200 Free , 3:20.52, 5th.

Daniel, Isabella (8): 25 Free 18.77, 6th; 50 Breast 59.49, 6th.

Durocher, Darren (12): 100 Free 54.54, 1st; 200 Breast , 2:33.95, 1st; 200 Back , 2:12.98, 1st; 500 Free , 5:23.49, 1st; 100 Breast 1:09.98, 1st; 100 Back 1:00.61, 1st; 200 Fly , 2:24.95, 1st; 50 Free 25.43, 1st.

Durocher, Jordan (8): 25 Free 15.85, 1st; 100 Free 1:22.27, 2th; 25 Back 19.50, 1st; 50 Back 42.77, 2th; 200 Free , 2:51.58, 1st; 100 Back 1:30.65, 1st; 25 Fly 19.01, 2th.

Durocher, Troy (9): 100 Free 1:18.32, 3th; 50 Breast 48.76, 3th; 100 Breast 1:42.18, 2th; 100 Back 1:34.44, 6th; 50 Free 36.78, 6th; 100 IM 1:34.23, 3th.

Durocher, William (13): 400 IM , 4:42.42, 1st; 100 Back 1:00.76, 1st; 200 Free , 2:00.74, 1st; 200 IM , 2:12.52, 2th; 200 Back , 2:09.86, 1st; 100 Fly 1:02.44, 3th; 100 Free 56.67, 4th.

Eissler, Steven (17): 50 Free 24.36, 5th; 100 Fly 1:00.72, 4th.

Elliott, Brandon (11): 200 IM , 2:55.25, 5th; 50 Breast 45.31, 5th; 50 Back 37.76, 7th; 200 Free , 2:36.12, 8th; 50 Fly 33.73, 3th; 50 Free 31.18, 6th; 100 IM 1:22.48, 6th.

Elliott, Lindsay (13): 100 Back 1:09.05, 1st; 100 Breast 1:23.24, 4th; 50 Free 28.98, 7th; 200 Back , 2:33.20, 4th; 500 Free , 6:19.07, 5th.

Floyd, Kyle (10): 100 Free 1:15.74, 2th; 50 Breast 48.63, 2th; 50 Back 40.63, 2th; 50 Free 32.38, 1st; 100 IM 1:27.29, 1st.

George, Jeffrey (11): 100 Fly 1:36.85, 5th; 200 Free , 2:35.64, 7th; 50 Free 31.04, 5th.

Horne, Rheagan (13): 400 IM , 5:19.51, 3th; 100 Back 1:11.11, 2th; 100 Breast 1:18.08, 1st; 200 Free , 2:13.32, 1st.

Hudak, Cole (10): 50 Back 40.89, 4th; 200 Free , 2:56.13, 3th; 100 Back 1:31.39, 3th; 100 IM 1:37.92, 4th.

Hudak, Maxwell (17): 400 IM , 4:36.53, 1st; 100 Back 58.13, 2th; 100 Breast 1:09.08, 4th; 200 Free , 1:58.92, 4th; 50 Free 24.08, 3th; 200 Back , 2:05.66, 2th; 500 Free , 5:18.16, 2th.

Hudak, Ryan (12): 100 Fly 1:22.04, 2th; 50 Fly 35.73, 5th.

Hudson, Trevor (8): 25 Free 17.16, 1st; 100 Free 1:24.06, 1st; 50 Breast 55.81, 1st; 25 Back 22.35, 4th; 25 Breast 23.47, 1st; 100 Back 1:40.23, 1st; 50 Free 39.16, 3th; 100 IM 1:36.15, 1st.

Hull, Kendra (8): 100 Back 2:03.41, 3th.

Jett, Jacob (11): 100 Fly 1:47.98, 8th.

Jones, Courtney (15): 100 Back 1:02.76, 2th; 100 Breast 1:23.97, 8th; 200 Free , 2:09.79, 6th; 50 Free 26.41, 2th; 200 Back , 2:19.37, 3th; 100 Fly 1:13.27, 7th; 100 Free 56.92, 1st.

Kilkenney, Kari (10): 100 Breast 1:46.57, 7th.

King, Rachael (14): 400 IM , 5:37.83, 5th; 100 Breast 1:28.40, 7th; 200 Free , 2:23.28, 8th; 200 Breast , 3:06.77, 7th; 500 Free , 6:19.05, 4th.

Koch, Nicole (10): 200 IM , 2:55.25, 1st; 100 Free 1:13.44, 3th; 50 Back 36.90, 1st; 200 Free , 2:38.22, 2th; 100 Back 1:19.23, 1st; 50 Fly 34.92, 3th; 50 Free 32.74, 1st.

Kyer, Michael (11): 100 Free 1:07.38, 5th; 200 Back , 2:54.11, 2th; 100 Fly 1:31.76, 3th; 100 Back 1:21.76, 6th; 50 Free 31.36, 7th.

Lee, Andy (11): 50 Breast 43.68, 4th.

Lee, William (8): 25 Fly 32.74, 7th.

Loving, Catherine (14): 100 Fly 1:12.64, 5th; 200 Breast , 2:56.04, 2th.

McKinnon, Colin (15): 400 IM , 4:47.14, 3th; 100 Breast 1:07.60, 1st; 200 Free , 2:00.89, 8th; 50 Free 25.11, 7th; 200 Back , 2:31.54, 8th; 200 Breast , 2:26.67, 2th; 100 Free 55.66, 7th.

Morin, Alec (17): 100 Back 1:00.06, 4th; 200 Free , 1:54.97, 3th; 50 Free 22.66, 1st; 200 Back , 2:12.27, 3th; 100 Fly 58.18, 1st; 100 Free 50.43, 1st.

Muilenburg, Nicole (15): 100 Back 1:09.19, 6th; 200 Fly , 2:32.67, 3th; 100 Breast 1:17.66, 3th; 200 Free , 2:07.81, 3th; 50 Free 26.92, 6th; 200 Back , 2:28.08, 5th; 200 Breast , 2:40.87, 1st; 100 Free 59.44, 8th.

Naples, Kevin (17): 100 Back 1:01.68, 5th; 200 Fly , 2:31.55, 4th; 50 Free 23.17, 2th; 200 Back , 2:18.33, 4th; 200 Breast , 2:42.32, 6th.

Paterson, Brennan (11): 200 IM , 2:40.69, 2th; 100 Free 1:04.96, 3th; 50 Back 34.74, 2th; 500 Free , 6:22.58, 4th; 200 Free , 2:23.12, 2th; 50 Fly 32.59, 2th; 50 Free 29.04, 2th; 100 IM 1:19.59, 2th.

Paterson, Carolyn (13): 400 IM , 5:08.50, 2th; 100 Breast 1:21.12, 2th; 200 Free , 2:13.73, 2th; 50 Free 27.72, 2th; 200 Back , 2:30.51, 2th; 100 Fly 1:12.11, 4th; 100 Free 1:01.35, 2th.

Peck, Dylan (13): 400 IM , 5:02.58, 3th; 200 Fly , 2:32.28, 4th; 100 Breast 1:17.99, 5th; 200 IM , 2:19.32, 4th; 50 Free 26.23, 6th; 200 Back , 2:19.23, 2th; 100 Fly 1:06.38, 7th.

Peck, Garrett (8): 25 Free 17.96, 4th; 100 Free 1:34.48, 3th; 50 Breast 1:01.66, 4th; 50 Back 48.33, 3th; 100 Back 1:41.42, 2th; 25 Fly 24.67, 3th; 50 Free 42.97, 5th; 100 IM 1:49.19, 3th.

Peck, Kyle (6): 50 Back 53.43, 7th.

Pennington, Summer (15): 100 Breast 1:22.39, 6th; 200 Free , 2:22.40, 8th; 200 Breast , 2:57.53, 3th.

Perdomo, Cristal (9): 200 IM , 3:09.33, 4th; 100 Free 1:12.76, 2th; 50 Back 39.27, 4th; 100 Fly 1:23.32, 3th; 200 Free , 2:41.47, 3th; 100 Back 1:24.48, 3th; 50 Fly 34.81, 2th; 50 Free 33.71, 2th.

Perdomo, Natalia (12): 200 Breast , 3:06.93, 4th; 100 Fly 1:20.75, 5th; 200 Free , 2:21.65, 2th; 200 Fly , 2:55.65, 1st.

Polanosky, Natalie (10): 500 Free , 8:13.82, 2th; 100 Back 1:30.28, 7th; 50 Free 34.18, 3th.

Rivera, Paul (12): 50 Back 36.18, 4th.

Robinson, Nia (8): 25 Free 18.36, 4th; 100 Free 1:30.97, 3th; 50 Breast 53.84, 2th; 25 Back 21.72, 4th; 25 Breast 22.70, 1st; 25 Fly 19.63, 3th; 50 Free 39.87, 4th; 100 IM 1:43.95, 4th.

Robinson, Noelle (8): 100 Free 1:45.92, 8th; 50 Breast 58.77, 5th; 25 Breast 26.36, 7th; 100 IM 1:55.00, 8th.

Ross, Garrett (14): 100 Breast 1:13.40, 2th; 200 Free , 2:04.43, 4th; 200 IM , 2:22.99, 7th; 50 Free 25.42, 2th; 200 Back , 2:24.33, 5th.

Ross, Marissa (9): 200 IM , 3:10.45, 6th; 50 Breast 47.00, 6th; 100 Breast 1:41.87, 4th; 50 Free 35.44, 6th; 100 IM 1:31.83, 8th.

Sandoval, Alice (11): 100 Free 1:06.04, 7th; 50 Breast 39.44, 4th; 50 Back 33.10, 2th; 100 Fly 1:18.84, 4th; 100 Breast 1:24.86, 3th; 100 Back 1:12.40, 2th; 50 Fly 31.61, 2th; 50 Free 29.58, 6th.

Shearer, Jordan (12): 200 IM , 2:42.26, 4th; 100 Free 1:04.42, 5th; 50 Back 32.63, 1st; 100 Fly 1:12.79, 1st; 200 Free , 2:24.43, 5th; 100 Back 1:12.88, 3th; 50 Fly 30.98, 1st; 50 Free 29.04, 2th.

Short, Caleb (7): 25 Free 17.26, 2th; 25 Back 24.03, 7th; 25 Breast 24.96, 2th; 25 Fly 20.89, 1st; 50 Free 37.75, 1st; 100 IM 1:46.07, 2th.

Simila, Brooke (10): 100 Free 1:17.10, 4th; 50 Breast 45.23, 2th; 50 Back 40.80, 8th; 100 Breast 1:40.71, 3th; 50 Fly 41.28, 7th; 50 Free 34.51, 4th.

Smith, Eric (12): 100 Breast 1:32.17, 4th; 50 Fly 37.72, 7th.

Statler, Sarah (10): 200 IM , 3:12.93, 7th; 50 Breast 46.00, 3th; 100 Breast 1:40.21, 2th; 50 Free 36.05, 7th; 100 IM 1:30.23, 5th.

Turbyfill, Andrew (10): 100 Free 1:19.36, 6th; 50 Back 41.82, 5th; 200 Back , 3:02.10, 4th; 100 Back 1:27.86, 2th; 50 Fly 46.03, 5th; 50 Free 36.78, 6th; 100 IM 1:34.03, 2th.

Turbyfill, David (14): 100 Back 1:05.17, 6th; 200 Fly , 2:24.83, 1st; 200 Free , 2:02.01, 2th; 200 IM , 2:19.80, 5th; 50 Free 25.10, 1st; 100 Fly 1:04.29, 4th; 500 Free , 5:24.74, 1st.

Urian, Maddie (11): 50 Breast 39.96, 8th; 100 Breast 1:25.88, 5th; 100 Back 1:20.07, 8th.

Weber, Margo (12): 200 IM , 2:39.79, 2th; 100 Free 1:03.68, 2th; 50 Breast 36.48, 1st; 50 Back 33.45, 3th; 100 Breast 1:18.86, 1st; 50 Fly 33.04, 4th; 50 Free 29.30, 3th; 100 IM 1:13.04, 3th.

Wilcox, Justin (12): 100 Free 1:08.05, 8th; 50 Breast 39.71, 1st; 50 Back 36.53, 5th; 500 Free , 6:50.32, 8th; 200 Free , 2:26.95, 3th; 100 Breast 1:25.18, 2th; 100 Back 1:18.99, 4th; 50 Free 30.25, 4th.

Wilcox, Landon (16): 400 IM , 5:04.63, 8th; 100 Back 1:03.40, 6th; 100 Breast 1:08.97, 3th; 200 Free , 2:00.59, 7th; 50 Free 24.30, 4th; 200 Back , 2:22.19, 6th; 200 Breast , 2:37.11, 3th; 100 Free 52.84, 2th.

Wilcox, Macy (9): 100 Breast 1:44.14, 6th; 50 Fly 40.04, 6th.

Yankovich, Katrina (12): 100 Free 1:00.19, 1st; 50 Breast 38.46, 2th; 50 Back 33.87, 4th; 500 Free , 6:01.82, 2th; 100 Breast 1:23.63, 2th; 50 Fly 34.60, 8th; 50 Free 27.98, 1st; 100 IM 1:12.62, 2th.

Yazdi, Shahin (10): 100 Free 1:21.50, 8th; 50 Breast 49.33, 4th; 50 Fly 47.98, 8th; 50 Free 35.75, 4th; 100 IM 1:38.90, 5th.

RPST FALL INVITE

The following are the results for the Sharks Swim Team which participated in the meet on Nov. 10–11 at St. Michael High School in Fredericksburg.

Ball, Jake (15): 200 Fly, 2:21.43, third; 100 Breast, 1:09.47, sixth; 200 Free, 1:59.12, fifth; 50 Free, 25.01, sixth; 200 Breast, 2:26.20, first; 100 Free, 54.82, fifth; 500 Free, 5:17.87, first

Ball, James (12): 100 Free, 1:07.91, sixth; 200 Breast, 3:00.15, third; 200 Back, 2:54.97, third; 500 Free, 6:28.31, fifth; 200 Free, 2:29.46, fifth; 100 Breast, 1:26.22, third; 100 IM, 1:19.66, third

Burnett, Emily (12): 50 Free, 29.95, eighth

Burnett, Zachary (8): 50 Back, 51.22, sixth; 25 Breast, 29.43, sixth; 25 Fly, 26.89, fourth

Day, Elizabeth (10): 100 Breast, 1:38.35, first; 100 IM, 1:30.54, sixth

Day, John (8): 25 Breast, 25.57, third; 25 Fly, 31.97, sixth; 50 Free, 46.44, eighth; 100 IM, 2:04.64, seventh

Deal, Forrest (18): 400 IM, 4:51.89, fourth

Dix, Sara (17): 400 IM, 5:05.42, second; 100 Back, 1:07.42, fourth; 200 Free, 2:08.18, fourth; 50 Free, 27.64, seventh; 200 Back, 2:20.50, fourth; 100 Fly, 1:09.26, fifth; 100 Free, 59.25, fifth

Foley, Jake (16): 500 Free, 6:04.06, seventh

Foley, Sean (12): 200 IM, 3:03.57, seventh; 200 Back, 3:04.79, fourth; 100 Breast, 1:36.35, eighth

Garza, Kirsten (17): 50 Free, 26.87, fifth; 200 Back, 2:33.16, sixth; 100 Free, 59.39, sixth

Harrington, Alex (14): 100 Back, 1:04.49, fifth; 200 Free, 2:09.50, eighth; 50 Free, 25.58, third; 200 Back, 2:22.69, fourth; 100 Free, 56.70, fifth; 500 Free, 5:46.16, second

Hickey, Chris (14): 400 IM, 5:12.55, sixth; 100 Breast, 1:18.36, sixth; 200 Free, 2:09.36, seventh; 50 Free, 26.16, fifth; 100 Free, 58.41, seventh

Hinz, Stellan (9): 200 Free, 4:20.38, sixth

Jackson, Jamie (8): 100 Free, 1:44.93, seventh

Kozar, Richard (17): 400 IM, 5:03.75, sixth; 100 Free, 54.80, fourth; 500 Free, 5:25.43, fourth

Kratowicz, Owen (14): 100 Breast, 1:19.23, seventh; 200 Breast, 2:59.84, seventh; 500 Free, 6:48.20, fourth

Larson, Jack (11): 100 Fly, 1:31.88, fourth

Leaman, Olivia (12): 200 IM, 2:43.82 fifth; 200 Breast, 3:08.35, fifth; 200 Back, 2:47.99, fourth; 200 Free, 2:21.61, first; 100 Breast, 1:25.61, fourth; 100 IM, 1:15.31, fifth

Lohr, Austin (17): 100 Back, 1:04.28, seventh; 50 Free, 25.18, eighth; 200 Back, 2:20.45, fifth

Lohr, Dylan (11): 100 Free, 1:06.62, fourth; 100 Back, 1:17.96, third; 200 Fly, 3:09.81, second; 100 IM, 1:19.78, fourth

Martinich, Carmen (15): 200 Fly, 3:03.46, fifth

Megna, Michael (10): 50 Fly, 41.53, second

Morrison, Matt (16): 400 IM, 4:59.58, fifth; 100 Breast, 1:09.59, seventh; 100 Fly, 1:03.94, seventh; 200 Breast, 2:38.27, fourth

Morrison, Steven (14): 200 Fly, 3:02.28, seventh; 100 Breast, 1:16.00, fourth; 200 Breast, 2:41.80, third

Mueller, Steven (12): 200 Breast, 3:55.74, eighth; 200 Back, 3:44.15, sixth

Peele, Chris (17): 400 IM, 5:03.85, seventh; 200 Fly, 2:19.91, second; 100 Fly, 1:01.52, fifth; 200 Breast, 2:44.10, seventh

Raymond, Danielle (17): 500 Free, 7:02.31, third

Rogan, Conor (15): 200 IM, 2:23.04, fourth; 200 Back, 2:29.56, seventh; 100 Free, 55.96, eighth; 500 Free, 5:37.56, fifth

Ross, Logan (16): 100 Back,1:08.19, eighth; 200 Free, 1:59.64, sixth; 200 IM, 2:18.48, third; 100 Fly, 1:03.81, sixth; 500 Free, 5:42.68, sixth

Salcedo, Juliana (14): 400 IM, 5:42.82, sixth; 100 Back, 1:17.35, eighth; 200 Free, 2:19.35, fifth; 200 IM, 2:40.76, eighth; 50 Free, 28.61, fifth; 100 Free, 1:03.81, fourth; 500 Free, 6:47.38, sixth

Sherwood, Matt (12): 100 Fly, 1:42.19, sixth; 100 IM, 1:24.70, seventh

Thibault, Allie (15): 500 Free, 6:19.83, second

Timm, Gunnar (17): 100 Back, 59.45, third; 200 Free, 1:54.40, second; 200 Back, 2:03.70, first; 100 Free, 54.88, sixth; 500 Free, 5:24.94, third

Vitkovitsky, Caroline (10): 100 Breast, 1:48.07, eighth

Wanner, Caroline (15): 400 IM, 4:43.66, first; 100 Back, 1:05.20, third; 100 Breast, 1:16.70, second; 200 Free, 2:02.77, second; 200 IM, 2:17.22, first; 200 Back, 2:19.03, second; 100 Free, 58.84, fourth; 500 Free, 5:30.84, first

Wanner, Rebecca (12): 200 Back,2:54.27, sixth

Williams, Trey (9): 50 Fly, 44.29, third

RPST FALL INVITE

These are the results of the Rappahannock Area YMCA Stingrays from the meet that was held Nov. 10–11 at St. Michael High School.

John Baroody (8): 8 & Under 25 Breast 27.03Y 4th; 8 & Under 100 Back 1:49.07Y 3rd; 8 & Under 50 Free 44.48Y 6th; 8 & Under 100 IM 1:54.82Y 4th.

Pia Basilica (12): 11-12 50 Fly 33.01Y 3rd.

Devin Bateman (9): 9-10 100 Fly 1:58.27Y 1st; 9-10 100 Breast 2:05.08Y 8th; 9-10 50 Fly 45.10Y 4th; 9-10 100 IM 1:44.14Y 8th.

Kevin Bennett (11): : 11-12 50 Back 37.68Y 6th; 11-12 50 Fly 37.55Y 6th.

Eleanor Brooks (10): : 9-10 100 Fly 1:38.43Y 6th.

Nicholas Brooks (12): : 11-12 200 IM 3:05.80Y 8th; 11-12 200 Breast 3:05.80Y 8th; 11-12 200 Breast 3:25.98Y 6th; 11-12 200 Back 3:13.86Y 5th.

Olav Brooks (8): : 8 & Under 25 Free 18.17Y 5th; 8 & Under 100 Free 1:31.40Y 2nd; 8 & Under 25 Back 21.74Y 1st; 8 & Under 50 Back 45.96Y 1st.

Cole Callahan (12): : 11-12 200 IM 2:57.44Y 6th; 11-12 50 Back 37.99Y 8th; 11-12 500 Free 6:48.68Y 6th; 11-12 100 Back 1:21.36Y 5th; 11-12 100 IM 1:25.06Y 8th.

Autumn Delellis (12): : 11-12 200 Back 2:50.76Y 5th; 11-12 100 Back 1:18.57Y 7th.

Abby Dickinson (10): : 9-10 100 Breast 1:43.20Y 5th.

Jakob Frick (9): : 9-10 50 Breast 49.67Y 6th; 9-10 200 Back 3:46.10Y 6th.

Kalina Frick (8): : 8 & Under 25 Free 17.38Y 2nd; 8 & Under 25 Back 20.59Y 2nd; 8 & Under 50 Back 46.04Y 3rd; 8 & Under 25 Breast 24.79Y 2nd; 8 & Under 25 Fly 20.49Y 5th; 8 & Under 50 Free 38.84Y 2nd; 8 & Under 100 IM 1:42.71Y 3rd.

Bayley Furuie (12): : 11-12 100 Breast 1:33.13Y 5th.

Payton Hanson (15): : 15 & Over 400 IM 5:40.66Y 5th; 15 & Over 200 IM 2:40.52Y 4th; 15 & Over 200 Back 2:34.23Y 7th.

Pam Heiken (8): : 8 & Under 25 Free 18.41Y 5th; 8 & Under 25 Back 22.19Y 5th; 8 & Under 50 Back 51.04Y 6th; 8 & Under 25 Breast 29.26Y 8th; 8 & Under 25 Fly 20.35Y 4th; 8 & Under 50 Free 44.91Y 7th; 8 & Under 100 IM 1:53.74Y 7th.

Tyler Hilderbrand (10): : 9-10 100 Breast 2:05.05Y 7th.

Maggie Hybl (14): : 13-14 100 Back 1:11.59Y 4th; 13-14 200 Free 2:19.89Y 6th; 13-14 200 IM 2:39.50Y 7th; 13-14 200 Back 2:32.44Y 3rd.

Sarah Hybl (10): : 9-10 100 Free 1:17.88Y 7th; 9-10 50 Back 40.41Y 7th; 9-10 200 Free 2:52.13Y 7th; 9-10 100 Back 1:28.00Y 5th; 9-10 50 Fly 39.85Y 5th.

Alex Johnson (12): : 11-12 200 Breast 3:23.97Y 8th; 11-12 200 Back 2:56.28Y 7th.

Bridger Johnston (11): : 11-12 200 IM 2:52.53Y 4th; 11-12 50 Breast 40.05Y 2nd; 11-12 50 Back 35.39Y 3rd.

Hunter Johnston (8): : 8 & Under 50 Breast 1:00.81Y 3rd; 8 & Under 25 Back 21.99Y 2nd; 8 & Under 50 Back 49.56Y 5th.

Andrew Le (8): : 8 & Under 25 Back 25.09Y 8th; 8 & Under 50 Back 55.90Y 8th.

Molly Mansfield (14): : 13-14 50 Free 28.42Y 3rd; 13-14 200 Back 2:36.67Y 6th; 13-14 100 Fly 1:13.06Y 6th; 13-14 100 Free 1:04.13Y 7th.

Joseph McDonnel (8): : 8 & Under 25 Breast 33.35Y 7th.

Mako Mendoza (13): : 13-14 50 Free 28.90Y 6th; 13-14 200 Back 2:35.53Y 5th; 13-14 100 Fly 1:11.74Y 2nd; 13-14 100 Free 1:03.60Y 3rd.

Tomona Mims (12): : 11-12 50 Breast 39.46Y 5th; 11-12 100 Fly 1:22.65Y 7th; 11-12 100 Breast 1:29.24Y 7th.

Nolan Monahan (14): : 13-14 100 Back 1:06.45Y 8th; 13-14 100 Breast 1:14.62Y 3rd; 13-14 200 Free 2:08.05Y 6th; 13-14 200 IM 2:22.49Y 6th; 13-14 200 Back 2:24.72Y 6th; 13-14 200 Breast 2:39.35Y 2nd.

Reilly Moore (10): : 9-10 200 IM 3:15.63Y 8th; 9-10 100 Free 1:17.45Y 6th; 9-10 100 Fly 1:29.59Y 5th; 9-10 200 Free 2:43.47Y 4th; 9-10 100 IM 1:28.37Y 3rd.

Lexi Osleger (13): : 13-14 200 IM 2:34.16Y 2nd; 13-14 100 Fly 1:11.88Y 3rd; 13-14 200 Breast 2:52.25Y 1st.

Mikayla Saar (8): : 8 & Under 25 Free 18.99Y 7th; 8 & Under 100 Free 1:35.97Y 5th; 8 & Under 50 Back 50.42Y 5th.

Andrew Schalk (12): : 11-12 50 Breast 46.13Y 8th.

Martin Schalk (9): : 9-10 100 Free 1:18.70Y 4th; 9-10 50 Breast 50.25Y 7th; 9-10 50 Back 43.84Y 7th; 9-10 100 Breast 1:50.89Y 3rd; 9-10 50 Fly 47.91Y 7th.

Mackenzie Simons (10): : 9-10 50 Breast 46.28Y 5th.

Alex Storen (7): : 8 & Under 25 Free 19.05Y 8th; 8 & Under 50 Breast 56.35Y 2nd; 8 & Under 25 Back 22.94Y 6th.

Caroline Storen (10): : 9-10 50 Breast 42.22Y 1st.

James Storen (12): : 11-12 200 Breast 3:14.07Y 5th.

Nicholas Thomas (8): : 8 & Under 100 Breast 2:13.91Y 1st; 8 & Under 100 Back 1:49.92Y 4th; 8 & Under 100 IM 2:01.09Y 5th.

Hannah Tse (8): : 8 & Under 50 Breast 54.14Y 3rd.

Ashley Wang (8): : 8 & Under 100 Free 1:18.24Y 1st; 8 & Under 50 Breast 46.32Y 1st; 8 & Under 50 Back 42.25Y 1st.

Helen Wang (10): : 9-10 200 IM 3:03.85Y 3rd; 9-10 50 Breast 46.22Y 4th; 9-10 100 Fly 1:21.51Y 2nd.

Makayla Williams (8): : 8 & Under 25 Breast 25.01Y 3rd; 8 & Under 25 Fly 18.85Y 1st; 8 & Under 50 Free 37.36Y 1st; 8 & Under 100 IM 1:40.08Y 1st.

Fiona Williamson (8): : 8 & Under 100 Free 1:35.69Y 4th; 8 & Under 25 Back 23.57Y 7th; 8 & Under 50 Back 7th; 8 & Under 25 Breast 25.30Y 5th; 8 & Under 25 Fly 22.12Y 8th; 8 & Under 50 Free 43.54Y 6th; 8 & Under 100 IM 1:48.84Y 5th.

Margaret Williamson (10): : 9-10 200 IM 3:10.06Y 5th; 9-10 500 Free 7:39.27Y 1st; 9-10 100 Back 1:30.24Y 6th; 9-10 50 Fly 41.61Y 8th; 9-10 50 Free 35.30Y 5th; 9-10 100 IM 1:29.74Y 4th.

Evan Zapata (7): : 8 & Under 25 Free 17.40Y 3rd, 8 & Under 25 Back 22.03Y 3rd; 8 & Under 50 Back 47.79Y 2nd; 8 & Under 25 Fly 22.31Y 2nd; 8 & Under 50 Free 40.01Y 4th.

Permalink: http://news.fredericksburg.com/sports/2012/11/23/local-recreational-results-golf-swimming-soccer/

*/