Archives

THE SPORTS DESK

The authority for sports coverage in the Fredericksburg region.

Share
RSS feed of this blog

Prep Track: Caroline boys, King George girls triumph at Battlefield meet

BY TAFT COGHILL JR.

Sansberry Harvey stood in the bleachers at Culpeper High School and beamed proudly at the scene unfolding on the field.

The veteran Caroline track and field coach was smiling broadly because his Cavalier boys were celebrating their second consecutive Battlefield District championship Wednesday.

The Cavaliers edged Chancellor 122–109, and Harvey didn’t know his team had won until after the final event was complete.

He said every district championship is special even after 41 years of coaching.

His athletes were thrilled, too.

“Last year we didn’t expect to win,” junior sprinter and jumper Bevontae Morris said. “But this year we came in with the mindset that we’ve done it before, so we knew we could do it again.”

King George’s girls did it again, as well.

The Foxes won their third straight Battlefield title by dominating the running events en route to a 179–141 victory over second-place James Monroe.

The Yellow Jackets were paced by four first-place finishes and one second-place showing from senior Keyontae Williams, but it was no match for the Foxes’ strength on the track.

“James Monroe got out to a huge lead in the field events. They’re great in the field events,” King George coach Rudy Pekarek said. “We knew we had to overcome that once we got on the track, and that’s what we did today.”

King George junior Lindsey Armentrout won the pole vault, 100-meter hurdles and 300 hurdles.

Foxes’ sophomore Miranda Green ran away with titles in the 800 and 1,600.

King George added victories in the 800 and 1,600 relays to wrap up the crown.

“It feels good because a lot of girls from last year graduated,” Armentrout said. “But we stayed strong and pulled through.”

The Cavaliers’ 400 relay team of Morris, Duane Fields, A.J. Coleman and Aason Pankey broke the school’s 1989 district meet record in the event.

Caroline finished the race in 43.04 seconds on Wednesday.

Junior DaQuan Pollard also delivered for the Cavaliers. He earned victories in the 110 and 300 hurdles. Kamen Mickens added a win in the high jump as the Cavaliers pulled away from Chancellor during that event.

Morris was second in the high jump, while Pollard tied for fourth.

Chancellor senior standout Michael Waller notched victories in the 400 and 800. James Monroe’s Glenn Taylor swept the 100 and 200 on the boys side, while Eastern View’s Dominique Scott did the same for the girls.

The Battlefield teams will be back in action next Thursday when Culpeper hosts the Region I meet.

    GIRLS MEET

    Team scores: 1. King George 179; 2. James Monroe 141; 3. Courtland 56; 4. Chancellor 49; 5. Eastern View 45; 6. Caroline 23; 7. Culpeper 18; 8. Spotsylvania 6.

    Long jump: 1. Keyontae Williams (JM) 16–3; 2. Rekisha Heckstall (Ca) 15–6; 3. Jalissa Lyon–McCain 15–4; 4. Lora Homer (Ct) 14–11; 5. Ashlyn Marine (JM) 14–7; 6. Dominique Colbert (EV) 14–3.

    High jump: 1. Heckstall (Ca) 5–2; 2. Marine (JM) 5–2; 3. Steffene Cheeks (Ch) 5–0; 4 (tie). Storm Frye (EV) 4–10 and Homer (Ct) 4–10; 6. Lindsey Armentrout (KG) 4–6.

    Triple jump: 1. Williams (JM) 32–5 2. Brittany Williams (JM) 32–3; 3. Marine (JM) 32–2; 4. Lyon–McCain (Ch) 31–3; 5. Imani Murray (KG) 29–6; 6. Integra Jenkins (KG) 28–10.

    Shot put: 1. K. Williams (JM) 33–2; 2. Sheree Turner (JM) 32–8; 3. Jessica Swenson (KG) 32–5; 4. Janae Jackson (JM) 31–0; 5. Diamonia Jackson (JM) 30–2; 6. Meredith Tucker (Sp) 29–11.

    Discus: 1. Turner (JM) 113–7; 2. Anika Trent (Ct) 102–1; 3. J. Jackson (JM) 92–7; 4. Alexandria Smith (Ct) 81–8; 5. Krista Smith (Ca) 81–3; 6. Elisha Richardson (Ch) 74–6.

    Pole vault: 1. Armentrout (KG) 8–0; 2. Mia Meyer (KG) 6–6; 3. Tabitha Kim (KG) 6–6; 4. Elizabeth Hill (KG) 6–6; 5. Sidney Angel (Cu) 6–0; 6. Samantha Nason (Ca) 6–0.

    100: 1. Dominique Scott (EV) 12.58; 2. K. Williams (JM) 12.66; 3. Jermaay Musgray (JM) 13.04; 4. Nicole Bethune (KG) 13.13; 5. Kanesha Coxson (Ch) 13.29; 6. Murray (KG) 13.37.

    200: 1. Scott (EV) 26.92; 2. Bethune (KG) 27.16; 3. Sequoya Cottoms (JM) 27.62; 4. Musgray (JM) 27.62; 5. Coxson (Ch) 27.69; 6. Raissa Nakintum (Ch) 27.96.

    400: 1. K. Williams (JM) 1:01.54; 2. Musgray (JM) 1:01.60; 3. Ashanti Wright (Ch) 1:02.19; 4. Kiyanna Monroe (Cu) 1:02.33; 5. Elizabeth Anderson (Ch) 1:02.82; 6. Kathryn Hobbs (Ct) 1:02.12.

    800: 1. Miranda Green (KG) 2:23.27; 2. Caroline Morris (JM) 2:29.46; 3. Victoria Parent (Ct) 2:32.18; 4. Emmie Schmitt (Sp) 2:33.45; 5. Kim (KG) 2:33.99; 6. Katherine Smith (JM) 2:35.24.

    1,600: 1. Green (KG) 5:24.90; 2. Anna Kniceley (KG) 5:35.96; 3. Morris (JM) 5:38.89; 4. Kristen Hornbaker (KG) 5:50.66; 5. Lila Burris (EV) 5:53.49; 6. Hanna Sharp (Ch) 5:56.23.

    3,200: 1. Haley Armentrout (KG) 12:25.24; 2. Kniceley (KG) 12:33.98; 3. Jessica Longenecker (Ct) 12:47.43; 4. Burris (EV) 13:09.80; 5. Nicole Brem (KG) 13:15.37; 6. Amber Riggle (Sp) 13:23.26.

    100 hurdles: 1. L. Armentrout (KG) 16.54; 2. Meyer (KG) 17.34; 3. Megan Onesko (Ct) 17.45; 4. Erin Bates (JM) 17.70; 5. Dez Ferguson (Ch) 17.90; 6. Amber Hammock (EV) 18.41.

    300 hurdles: 1. L. Armentrout (KG) 47.54; 2. Meyer (KG) 49.40; 3. Jenkins (KG) 50.87; 4. Caeli Cusworth (KG) 51.48; 5. Bates (JM) 51.49; 6. Colbert (EV) 52.51.

    400 relay: 1. King George 51.54; 2. Eastern View 51.65; 3. Courtland 53.07.

    1,600 relay: 1. Chancellor 4:13.86; 2. King George 4:14.06; 3. Culpeper 4:21.13; 4. Courtland 4:30.83; 5. Caroline 4:38.19; 6. Eastern View 4:44.28.

    3,200 relay: 1. King George 10:18.24; 2. Courtland 10:26.77; 3. Chancellor 11:31.96; 4. Eastern View 11:43.76.

    BOYS MEET

    Team scores: 1. Caroline 122; 2. Chancellor 109; 3. Courtland 68; 4. King George 63; 5. Eastern View 49; 6. James Monroe 48; 7. Spotsylvania 40; 8. Culpeper 24.

    Long jump: 1. James Winkey (Ct) 21–7; 2. Raymond Buckner (Ch) 21–1; 3. DaQuan Pollard (Ca) 21–1; 4. Bevontae Morris (Ca) 21–0; 5. Quincey Hayes (Ch) 20–7; 6. Chris Holmes (Ch) 20–4.

    High jump: 1. Kamen Mickens (Ca) 6–2; 2. Morris (Ca) 6–0; 3. Winkey (Ct) 6–0; 4 (tie). Pollard (Ca) and Holmes (Ch) 6–0; 6. Corey Rodriguez (KG) 6–0.

    Triple jump: 1. Buckner (Ch) 46–7; 2. Darryl Dyson (JM) 43–10; 3. DaQuan Pollard (Ca) 42–7; 4. Winkey (Ct) 42–2; 5. Hayes (Ch) 42–0; 6. Morris (Ca) 40–11.

    Shot put: 1. Garrette Turner (Sp) 44–7; 2. Devontae Chatman (Ca) 43–9; 3. Darion Romeo (Cu) 43; 4. Trey Graham (KG) 42–9; 5. Daniel Forjan (JM) 42; 6. Jonathan Burton (Ct) 41–10.

    Discus: 1. Alan Wayland (EV) 133–8; 2. Matt Chavers (Cu) 132–0; 3. Darrin Jackson (Ch) 129–8; 4. Graham (KG) 129–2; 5. Turner (Sp) 126–4; 6. Forjan (JM) 124–0.

    Pole vault: 1. Guiseppe Mattero (Ct) 12–6; 2. Matt Jerson (KG) 12–0; 3. Jonathan Graham (KG) 11–6; 4. Maxwell Smith (Ct) 11–6; 5. Shane O’Toole (Ct) 11–6; 6. Freddie Romero–Baker (Ca) 11–0.

    100: 1. Glenn Taylor (JM) 11.10; 2. Aason Pankey (Ca) 11.15; 3. Jeremiah Yates (EV) 11.38; 4. Holmes (Ch) 11.39; 5. Duane Fields (Ca) 11.42; 6. Winkey (Ct) 11.49.

    200: 1. Taylor (JM) 22.37; 2. Yates (EV) 22.90; 3. Morris (Ca) 23.12; 4. Buckner (Ch) 23.17; 5. Winkey (Ct) 23.20; 6. Chris Purvis (Ch) 23.24.

    400: 1. Michael Waller (Ch) 50.28; 2. Gregory Pollard (Sp) 51.21; 3. DeMarcus Epps (KG) 51.50; 4. Jimmy Wetsel (Cu) 51.73; 5. Joshua Frye (Cu) 51.74; 6. Trey White (Ct) 52.41.

    800: 1. Waller (Ch) 1:59.04; 2. Mike Amrhine (Ct) 2:03.16; 3. Kyler Jourdan (Ct) 2:03.72; 4. Gerson Cruz (Ca) 2:04.51; 5. Tyler Lumpkin (KG) 2:06.18; 6. Joshua Watson (KG) 2:08.

    1,600: 1. Lumpkin (KG) 4:33.35; 2. Neil Schubel (Ch) 4:34.39; 3. Travis Hinton (Ch) 4:43.05; 4. Dylan Platt (EV) 4:45.02; 5. Jonathan Mersiowsky (Ct) 4:46.32; 6. Aaron Carter (Ca) 4:46.93.

    3,200: 1. Ted Bailey (Sp) 10:18.83; 2. Hinton (Ch) 10:39.23; 3. Platt (EV) 10:47.09; 4. Tyler Miller (EV) 10:48.07; 5. Sawyer Czarnecki (Sp) 10:54.32; 6. Hearne King (JM) 10:58.03.

    110 hurdles: 1. Pollard (Ca) 15.57; 2. Turner (Sp) 15.69; 3. Rueben DeLaRosa 16.21; 4. Mickens (Ca) 16.46; 5. Elon Harris (Ca) 16.63; 6. Desmond Jordan (KG) 17.25.

    300 hurdles: 1. Pollard (Ca) 41.55; 2. Kasine Conway (JM) 43.04; 3. DeLaRosa (KG) 43.19; 4. Mickens (Ca) 43.70; 5. Harris (Ca) 43.80; 6. Josh Brown (EV) 34.96.

    400 relay: 1. Caroline 43.04; 2. Chancellor 43.37; 3. Eastern View 43.77; 4. James Monroe 43.80.

    1,600 relay: 1. Chancellor 3:28.49; 2. King George 3:29.55; 3. Caroline 3:30.10; 4. James Monroe 3:35.38; 5. Culpeper 3:35.59; 6. Courtland 3:36.65.

    3,200 relay: 1. Courtland 8:21.44; 2. Chancellor 8:44.97; 3. Caroline 8:47.38; 4. Eastern View 9:24.72; 5. Culpeper 10:51.17.

Taft Coghill Jr.: 540/374-5526

tcoghill@freelancestar.com

Post tags:

Permalink: http://news.fredericksburg.com/sports/2012/05/16/prep-track-caroline-boys-king-george-girls-triumph-at-battlefield-meet/