Archives

FLS Varsity

FLS Varsity brings you the scores, stats and stories from Fredericksburg-area high school sports.

Share
RSS feed of this blog

VHSL STATE TOURNAMENT PAIRINGS

BASEBALL

6A at Robinson High

Saturday’s semifinals 

Western Branch vs. McLean, 3

Chantilly vs. Cosby, 7

Sunday’s final

Semifinal winners, 5

5A

Saturday’s semifinals 

At Lake Braddock

Douglas Freeman vs. Freedom (Loudoun), 3

Stone Bridge vs. Hickory, 7

Sunday’s final at Robinson

Semifinal winners, noon

4A at Liberty University

Friday’s semifinals 

Millbrook 10, Grafton 3

Hanover 6, Sherando 2

Saturday’s final

Millbrook vs. Hanover, 1

3A at Liberty University

Friday’s semifinals 

Loudoun Valley 3, William Byrd 1

Tunstall 6, Poquoson 0

Saturday’s final

Loudoun Valley vs. Tunstall, 10 a.m.

2A

Friday’s semifinals at Kiwanis Park, Salem 

Virginia High 12, Madison Co. 0

Strasburg 6, Randolph-Henry 0

Saturday’s final at Radford

Virginia High vs. Strasburg, 1

1A at Radford University

Friday’s semifinals 

Honaker 5, William Campbell 2

Northumberland 12, Auburn 6

Saturday’s final

Honaker vs. Northumberland, 10 a.m.

 


 

SOFTBALL

6A at Robinson High

Saturday’s semifinals 

Cosby vs. Lake Braddock, 4

South County vs. First Colonial, 7 

Sunday’s final

Semifinal winners, 5

5A

Saturday’s semifinals 

At Lake Braddock 

Prince George vs. Briar Woods, 4

Patrick Henry-Ashland vs. Great Bridge, noon

Sunday’s final at Robinson

Semifinal winners, 2

4A at Liberty University

Friday’s semifinals 

Woodgrove 3, Grafton 2

Fauquier 12, Nansemond River 3

Saturday’s final

Woodgrove vs. Fauquier, noon

3A at Liberty University

Friday’s semifinals 

Turner Ashby 2, Brentsville 0

Brookville 3, Park View-S. Hill 1

Saturday’s final

Turner Ashby vs. Brookville, 10 a.m.

2A

Friday’s semifinals 

At Moyer Complex, Salem 

Page County 6, Dan River 2

King William 12, Floyd County 2

Saturday’s final at Radford U.

Page County vs. King William, 1

1A at Radford University

Friday’s semifinals 

Rappahannock 7, Auburn 5

William Campbell 12, Eastside 5

Saturday’s final

Rappahannock vs. William Campbell, 10 a.m.

 


 

BOYS SOCCER

6A at Robinson High

Saturday’s semifinals 

Grassfield vs. Washington-Lee, 5

C.D. Hylton vs. T.C. Williams, 7

Sunday’s final

Semifinal winners, 2:15

5A

Saturday’s semifinals 

At Lake Braddock 

Mills Godwin vs. Albemarle, noon

Broad Run vs. Hickey, 2:30

Sunday’s final at Robinson

Semifinal winners, 7

4A at Liberty University

Friday’s semifinals 

Loudoun County 4, Grafton 1

Midlothian 2, Chancellor 0

Saturday’s final

Loudoun County vs. Midlothian, 4

3A

Friday’s semifinals 

At Amherst Co. High School

Western Albemarle 6, Culpeper 0

Blacksburg 3, Kettle Run 2

Saturday’s final at Liberty U.

Wetern Albemarle vs. Blacksburg, noon

2A

Friday’s semifinals

At Salem High School

Riverheads 6, Martinsville 3

George Mason 11, James River-Buchanan 0

Saturday’s final at Radford U.

Riverheads vs. , noon

1A at Radford University

Friday’s semifinals 

Galax vs. West Point, 10 a.m.

Essex vs. Radford, noon

Saturday’s final

Semifinal winners, 10 a.m.

 


 

GIRLS SOCCER

6A at Robinson High

Saturday’s semifinals 

Battlefield vs. Frank Cox, 8 a.m

Cosby vs. Centreville, 11 a.m.

Sunday’s final

Semifinal winners, 4:30

5A

Saturday’s semifinals 

At Lake Braddock 

Deep Run vs. Stone Bridge, 5

Briar Woods vs. Hickory, 7:30

Sunday’s final at Robinson

Semifinal winners, noon

4A at Liberty University

Friday’s semifinals 

Midlothian vs. Jefferson Forest, 4

Dominion vs. Tabb, 6

Saturday’s final

Semifinal winners, 2

3A

Friday’s semifinals 

At Amherst Co. High School

Blacksburg vs. John Champe, 10 a.m.

Kettle Run vs. Lord Botetourt, noon

Saturday’s final at Liberty U.

Semifinal winners, 10 a.m.

2A

Friday’s semifinals 

At Salem High School

Radford vs. Maggie Walker, 9 a.m.

George Mason vs. Graham, 11 a.m.

Saturday’s final at Radford U.

Semifinal winners, 2

 


 

BOYS LACROSSE

6A

Tuesday’s semifinals 

Langley 21, Osbourn Park 8

Robinson 8, Battlefield 4

Saturday’s final 

At Lake Braddock

Langley vs. Robinson, 8:30

5A

Tuesday’s semifinals 

Albemarle 8, Loudoun Valley 6

Loudoun County 15, Western Albemarle 11

Saturday’s final At Lake Braddock

Albemarle vs. Loudoun Co., 3:30

 


 

GIRLS LACROSSE

6A

Tuesday’s semifinals 

Westfield 18, Battlefield 6

Oakton 17, Osbourn Park 10

Saturday’s final at Lake Braddock

Westfield vs. Oakton, 6

5A

Tuesday’s semifinal

Loudoun Valley 16,Western Albemarle 7

Thursday’s semifinal

Woodgrove 18, Salem 7

Saturday’s final at Lake Braddock

Loudoun Valley vs. Woodgrove, 1

 


 

BOYS TENNIS

6A

Monday’s semifinals 

Langley 5, James River 2

Lake Braddock 5, Western Branch 0 

Saturday’s final at Jefferson District Park (Fairfax)

Langley vs. Lake Braddock, noon

5A

Monday’s semifinals 

Deep Run 5, George Marshall 2

Thomas Jefferson S&T 6, Menchville 0

Saturday’s final at Huntington Park Tennis Center (Newport News)

Deep Run vs. Thomas Jefferson S&T, 9 a.m.

4A

Monday’s semifinals 

E.C. Glass 5, Hanover 4

Loudoun County 5, Midlothian 3

Saturday’s final at Liberty U.

Loudoun County vs. E.C. Glass , 1

3A

Monday’s semifinals 

Blacksburg 5, Loudoun Valley 0

Hidden Valley 5, Colonial Heights 2

Saturday’s final at Liberty U.

Blacksburg vs. Hidden Valley, 10 a.m.

2A /1A

Monday’s semifinals 

George Mason 5, Glenvar 0

Maggie Walker 5, Grayson Co. 0

Saturday’s final at Radford U.

George Mason vs. Maggie Walker, 10:30 a.m.

 


 

GIRLS TENNIS

6A

Monday’s semifinal

Oakton 5, James River 2

Tuesday’s semifinal

Frank Cox 5, Chantilly 1

Saturday’s final at Jefferson District Park (Fairfax)

Frank Cox vs, Oakton, 9 a.m.

5A

Monday’s semifinals 

Mills Godwin 5, Thomas Jefferson 1

George Marshall 5, Maury 1

Saturday’s final at Huntington Park Tennis Center (Newport News)

Mills Godwin vs. George Marshall, 9 a.m.

4A

Monday’s semifinals

Midlothian 5, Fauquier 0

Glen Allen 5, Handley 3

Saturday’s final at Liberty U.

Midlothian vs. Glen Allen, 1

3A

Monday’s semifinal

York 5, Spotswood 3

Tuesday’s semifinal

Lafayette at Western Albemarle

Saturday’s final at Liberty U.

Western Albemarle vs. York, 10 a.m.

2A

Monday’s semifinal

Gate City 5, George Mason 2

Tuesday’s semifinal

Graham at Wilson Memorial

Saturday’s final at Radford U.

Gate City vs. Wilson Memorial, 9 a.m.

1A

Tuesday’s semifinals 

Mathews at Radford

Auburn at Rappahannock

Saturday’s final at Radford U.

Radford vs. Auburn, 9 a.m.

Permalink: http://news.fredericksburg.com/hsfb/2014/06/14/061414sppairings-vhsl-state-tournament-pairings/