Archives

FLS Varsity

FLS Varsity brings you the scores, stats and stories from Fredericksburg-area high school sports.

Share
RSS feed of this blog

VHSL STATE TOURNAMENT PAIRINGS

BASEBALL

6A at Robinson High

Saturday’s semifinals

Western Branch vs. McLean, 3

Chantilly vs. Cosby, 7

Sunday’s final

Semifinal winners, 5

5A

Saturday’s semifinals

At Lake Braddock

Douglas Freeman vs. Freedom (Loudoun), 3

Stone Bridge vs. Hickory, 7

Sunday’s final at Robinson

Semifinal winners, noon

4A at Liberty University

Friday’s semifinals

Millbrook vs. Grafton, 9 a.m.

Hanover vs. Sherando, 3

Saturday’s final

Semifinal winners, 1

3A at Liberty University

Friday’s semifinals

Loudoun Valley vs. William Byrd, noon

Tunstall vs, Poquoson, 6

Saturday’s final

Semifinal winners, 10 a.m.

2A

Friday’s semifinals at Kiwanis Park, Salem

Virginia High vs. Madison Co., 10 a.m.

Strasburg vs. Randolph-Henry, 1

Saturday’s final at Radford

Semifinal winners, 1

1A at Radford University

Friday’s semifinals

Honaker vs. William Campbell, 10 a.m.

Auburn vs. Northumberland, 1

Saturday’s final

Semifinal winners, 10 a.m.

 


 

SOFTBALL

6A at Robinson High

Saturday’s semifinals

Cosby vs. Lake Braddock, 4

South County vs. First Colonial, 7

Sunday’s final

Semifinal winners, 5

5A

Saturday’s semifinals

At Lake Braddock

Prince George vs. Briar Woods, 4

Patrick Henry-Ashland vs. Great Bridge, noon

Sunday’s final at Robinson

Semifinal winners, 2

4A at Liberty University

Friday’s semifinals

Woodgrove vs. Grafton, 10 a.m.

Fauquier vs. Nansemond River, 2

Saturday’s final

Semifinal winners, noon

3A at Liberty University

Friday’s semifinals

Brentsville vs. Turner Ashby, noon

Park View-South Hill vs. Brookville, 4

Saturday’s final

Semifinal winners, 10 a.m.

2A

Friday’s semifinals

At Moyer Complex, Salem

Page Co. vs. Dan River, 10 a.m.

King William vs. Floyd County, 1

Saturday’s final at Radford U.

Semifinal winners, 1

1A at Radford University

Friday’s semifinals

Auburn vs. Rappahannock, 10 a.m.

William Campbell vs. Eastside, 1

Saturday’s final

Semifinal winners, 10 a.m.

 


 

BOYS SOCCER

6A at Robinson High

Saturday’s semifinals

Grassfield vs. Washington-Lee, 5

C.D. Hylton vs. T.C. Williams, 7

Sunday’s final

Semifinal winners, 2:15

5A

Saturday’s semifinals

At Lake Braddock

Mills Godwin vs. Albemarle, noon

Broad Run vs. Hickey, 2:30

Sunday’s final at Robinson

Semifinal winners, 7

4A at Liberty University

Friday’s semifinals

Loudoun Co. vs. Grafton, 10 a.m.

Midlothian vs. Chancellor, 2

Saturday’s final

Semifinal winners, 4

3A

Friday’s semifinals

At Amherst Co. High School

Western Albemarle vs. Culpeper, 2

Kettle Run vs. Blacksburg, 4

Saturday’s final at Liberty U.

Semifinal winners, noon

2A

Friday’s semifinals

At Salem High School

Martinsville vs. Riverheads, 1

George Mason vs. James River-Buchanan, 3

Saturday’s final at Radford U.

Semifinal winners, noon

1A at Radford University

Friday’s semifinals

Galax vs. West Point, 10 a.m.

Essex vs. Radford, noon

Saturday’s final

Semifinal winners, 10 a.m.

 


 

GIRLS SOCCER

6A at Robinson High

Saturday’s semifinals

Battlefield vs. Frank Cox, 8 a.m

Cosby vs. Centreville, 11 a.m.

Sunday’s final

Semifinal winners, 4:30

5A

Saturday’s semifinals

At Lake Braddock

Deep Run vs. Stone Bridge, 5

Briar Woods vs. Hickory, 7:30

Sunday’s final at Robinson

Semifinal winners, noon

4A at Liberty University

Friday’s semifinals

Midlothian vs. Jefferson Forest, 4

Dominion vs. Tabb, 6

Saturday’s final

Semifinal winners, 2

3A

Friday’s semifinals

At Amherst Co. High School

Blacksburg vs. John Champe, 10 a.m.

Kettle Run vs. Lord Botetourt, noon

Saturday’s final at Liberty U.

Semifinal winners, 10 a.m.

2A

Friday’s semifinals

At Salem High School

Radford vs. Maggie Walker, 9 a.m.

George Mason vs. Graham, 11 a.m.

Saturday’s final at Radford U.

Semifinal winners, 2

 


 

BOYS LACROSSE

6A

Tuesday’s semifinals

Langley 21, Osbourn Park 8

Robinson 8, Battlefield 4

Saturday’s final

At Lake Braddock

Langley vs. Robinson, 8:30

5A

Tuesday’s semifinals

Albemarle 8, Loudoun Valley 6

Loudoun County 15, Western Albemarle 11

Saturday’s final At Lake Braddock

Albemarle vs. Loudoun Co., 3:30

 


 

GIRLS LACROSSE

6A

Tuesday’s semifinals

Westfield 18, Battlefield 6

Oakton 17, Osbourn Park 10

Saturday’s final at Lake Braddock

Westfield vs. Oakton, 6

5A

Tuesday’s semifinal

Loudoun Valley 16,Western Albemarle 7

Thursday’s semifinal

Woodgrove 18, Salem 7

Saturday’s final at Lake Braddock

Loudoun Valley vs. Woodgrove, 1

 


 

BOYS TENNIS

6A

Monday’s semifinals

Langley 5, James River 2

Lake Braddock 5, Western Branch 0

Saturday’s final at Jefferson District Park (Fairfax)

Langley vs. Lake Braddock, noon

5A

Monday’s semifinals

Deep Run 5, George Marshall 2

Thomas Jefferson S&T 6, Menchville 0

Saturday’s final at Huntington Park Tennis Center (Newport News)

Deep Run vs. Thomas Jefferson S&T, 9 a.m.

4A

Monday’s semifinals

E.C. Glass 5, Hanover 4

Loudoun County 5, Midlothian 3

Saturday’s final at Liberty U.

Loudoun County vs. E.C. Glass , 1

3A

Monday’s semifinals

Blacksburg 5, Loudoun Valley 0

Hidden Valley 5, Colonial Heights 2

Saturday’s final at Liberty U.

Blacksburg vs. Hidden Valley, 10 a.m.

2A /1A

Monday’s semifinals

George Mason 5, Glenvar 0

Maggie Walker 5, Grayson Co. 0

Saturday’s final at Radford U.

George Mason vs. Maggie Walker, 10:30 a.m.

 


 

GIRLS TENNIS

6A

Monday’s semifinal

Oakton 5, James River 2

Tuesday’s semifinal

Frank Cox 5, Chantilly 1

Saturday’s final at Jefferson District Park (Fairfax)

Frank Cox vs, Oakton, 9 a.m.

5A

Monday’s semifinals

Mills Godwin 5, Thomas Jefferson 1

George Marshall 5, Maury 1

Saturday’s final at Huntington Park Tennis Center (Newport News)

Mills Godwin vs. George Marshall, 9 a.m.

4A

Monday’s semifinals

Midlothian 5, Fauquier 0

Glen Allen 5, Handley 3

Saturday’s final at Liberty U.

Midlothian vs. Glen Allen, 1

3A

Monday’s semifinal

York 5, Spotswood 3

Tuesday’s semifinal

Lafayette at Western Albemarle

Saturday’s final at Liberty U.

Western Albemarle vs. York, 10 a.m.

2A

Monday’s semifinal

Gate City 5, George Mason 2

Tuesday’s semifinal

Graham at Wilson Memorial

Saturday’s final at Radford U.

Gate City vs. Wilson Memorial, 9 a.m.

1A

Tuesday’s semifinals

Mathews at Radford

Auburn at Rappahannock

Saturday’s final at Radford U.

Radford vs. Auburn, 9 a.m.

Permalink: http://news.fredericksburg.com/hsfb/2014/06/12/vhsl-state-tournament-pairings/

*/