Archives

FLS Varsity

FLS Varsity brings you the scores, stats and stories from Fredericksburg-area high school sports.

Share
RSS feed of this blog

HIGH SCHOOL TRACK SEASON TOP PERFORMANCES

GIRLS

 

Shot put: 1. Sabrina Johnson (St) 39–0; 2. India Kithcart (St) 38–3; 3. Tyra Johnson (KG) 33–5; 4. Caroline Williams (KG) 33–4; 5. Tamera Owens (BP) 32–3; 6. Kelsie Smith (NS) 29–11.

High jump: 1. Crystal Jones (CF) 5–9; 2. Amiaya Carey (St) 5–6; 3. Steffene Cheeks (Ch) 5–2; 3. Kailah Boateng (BP) 5–2; 5. Kebreyona Acker (NS) 5–1; 6. Imani Smith (JM) 5–0; 6. Minna McFarland (CF) 5–0; 6. Marissa Clay (Rb) 5–0; 6. Taylor Tinsley (St) 5–0.

Long jump: 1. Meshala Morton (MV) 16–11; 2. Brandy Brown (Lo) 16–10; 3. Brianna Parker (Rb) 16–6;

4. DeAsia Callanan (KG) 15–9; 5. Jami Lewis (NS) 15–7; 6. Aaliyah Clark (Lo) 15–5.

Triple jump: 1. Sharnea Brown (JM) 34–5; 2. Brandy Brown (Lo) 34–4; 3. Alantra Mines (Ca) 33–10; 4. India Kithcart (St) 32–7; 5. Brittany Williams (JM) 32–1; 6. Marian Osafo (MV) 31–8.

Pole vault: 1. Lauren Graves (MV) 11–0; 2. Heidi Colwell (KG) 9–6; 3. Elizabeth Hill (KG) 8–6; 3. Madison Smith (Lo) 8–6; 5. Sydney Lyons (Ca) 7–0; 5. Haley Devine (KG) 7–0; 5. Morgan Smith (Lo) 7–0; 5. Ashley Ellixson (MV) 7–0.

Discus: 1. Sabrina Johnson (St) 118–0; 2. Tamera Owens (BP) 110–4; 3. India Kithcart (St) 109–11; 4. Kelsie Smith (NS) 92–5; 5. Imani Dunn (Rb) 88–7; 6. Rosemary Hall (Ma) 88–4.

100 hurdles: 1. Crystal Jones (CF) 15.20; 2. Kailah Boateng (BP) 15.81; 3. Heidi Colwell (KG) 16.56; 4. Amiaya Carey (St) 16.70; 5. Megan Onesko (Ct) 17.08; 6. Angelica Chandler (CF) 17.09.

300 hurdles: 1. Crystal Jones (CF) 47.66; 2. Kayla Bowler (Ma) 49.57; 3. Heidi Colwell (KG) 49.65; 4. Megan Onesko (Ct) 49.97; 5. Kiana Richardson (Lo) 51.38; 6. Trenay Clark (KG) 51.42.

100: 1. Meshala Morton (MV) 12.12; 2. Shalah Smiling (BP) 12.27; 3. Alexis Willis (Ma) 12.69; 4. Jami Lewis (NS) 12.93; 5. Gabren Webb (Rb) 13.10; 5. Dolores Sims (BP) 13.10.

200: 1. Meshala Morton (MV) 25.28; 2. Jami Lewis (NS) 26.04; 3. Shalah Smiling (BP) 26.14; 4. Alexis Willis (Ma) 26.37; 5. Zainab Bangura (CF) 26.73; 6. Courtney Williams (CF) 26.99.

400: 1. Meshala Morton (MV) 57.96; 2. Jami Lewis (NS) 1:00.95; 3. Christina Hill (CF) 1:01.60; 4. Brittany Williams (KG) 1:02.00; 5. Alexis Willis (Ma) 1:02.05; 6. Courtney Williams (CF) 1:02.21.

800: 1. Frances Morales (CF) 2:22.15; 2. Miranda Green (KG) 2:25.99; 3. Joanna Porter (Ma) 2:28.15; 4. Samantha Madison (Lo) 2:30.77; 5. Kaitlynn Beaulieu (CF) 2:31.34; 6. Ana Nosal (St) 2:31.59.

1,600: 1. Megan Rebholz (CF) 5:17.18; 2. Frances Morales (CF) 5:18.79; 3. Miranda Green (KG) 5:21.28;

4. Bridget Abbatiello (St) 5:38.52; 5. Jillian Weisbeck (St) 5:39.20; 6. Christina Dittmer (MV) 5:41.09.

3,200: 1. Megan Rebholz (CF) 11:10.09; 2. Jordan Angers (MV) 11:50.89; 3. Brittany McGraw (NS) 11:55.64;

4. Kristen Hornbaker (KG) 12:03.15; 5. Hannah Field (NS) 12:19.32; 6. Allison Taylor (CF) 12:21.48.

400 relay: 1. Brooke Point 50.28; 2. North Stafford 51.51; 3. Riverbend 52.09; 4. Louisa 52.21; 5. King George 52.88; 6. Massaponax 53.57.

1,600 relay: 1. Colonial Forge 4:07.73; 2. King George 4:12.20; 3. Massaponax 4:14.32; 4. Louisa 4:22.05; 5. Riverbend 4:33.35; 6. Courtland 4:34.02.

3,200 relay: 1. King George 9:47.26; 2. Colonial Forge 10:02.41; 3. Mountain View 10:15.15; 4. Riverbend 10:38.71; 5. James Monroe 10:40.07; 6. Stafford 10:44.16.

BOYS

Shot put: 1. Joe Cline (BP) 51–9; 2. Joey Slye (NS) 47–7; 3. Ben Beatty (Ct) 46–4; 4. Daniel Forjan (JM) 45–0; 5. Ripken Smith (St) 44–6; 5. Darion Romeo (Cu) 44–6.

High jump: 1. Raeshawn Bishop (Lo) 6–2; 2. Latroy Smalls (St) 6–0; 2. Jacob Bochonok (NS) 6–0; 2. Aason Pankey (Ca) 6–0; 5. Spencer O’Neill (Ma) 5–10; 5. Darius Young (Ca)

5–10; 5. Justin Halter (KG) 5–10; 5. Edward Seth (NS) 5–10; 5. Raeshawn Bishop (Lo) 5–10.

Long jump: 1. Nicholas Smith (Sp) 21–2; 2. Aason Pankey (Ca) 20–11; 3. Jamal Dulaney (Lo) 20–1; 4. Christopher Jackson (Ca) 19–11; 5. Dequane Simmons (Or) 19–10; 6. James Granderson (CF) 19–9.

Triple jump: 1. Raeshawn Bishop (Lo) 46–1; 2. Aason Pankey (Ca) 43–5; 3. Nicholas Smith (Sp) 41–7; 4. Dequane Simmons (Or) 41–4; 5. Shawn Myers (Ca) 41–; 6. Jeramey Manuel (BP) 40–8.

Pole vault: 1. Jonathan Graham (KG) 13–6; 2. Freddie Romero–Baker (Ca) 12–0; 3. Paul Schick (Lo) 11–0; 3. D.J. Braxton (Lo) 11–0; 5. Dean Rector (Lo) 10–0; 5. Korey Snyder (Cu) 10–0; 6. Jacob Simpson (MV) 9–6.

Discus: 1. Joe Cline (BP) 149–10;

2. Matt Chavers (Cu) 139–8; 3. Daniel Forjan (JM) 130–9; 4. Jacob Whittaker (Ct) 128–7; 5. Joey Slye (NS) 128–0; 6. Ripken Smith (St) 122–5.

110 hurdles: 1. Christopher Jackson (Ca) 15.13; 2. Del’Quan Campbell (NS) 15.51; 3. James Granderson (CF) 15.63; 4. Preston Thomas (BP) 15.92; 4. Matt Hottle (BP) 15.92; 6. Gerome Harris (NS) 15.96.

300 hurdles: 1. Del’Quan Campbell (NS) 39.81; 2. Gerimi Parrett (BP) 41.48; 3. Aason Pankey (Ca) 41.70;

4. Marcus Jackson (Lo) 41.73; 5. Christopher Jackson (Ca) 42.43; 6. Raeshawn Bishiop (Lo) 42.56.

100: 1. Naukym Morton (NS) 10.89; 2. Davion Hutt (KG) 10.95; 3. Brevin Jeter (Ch) 11.05; 4. Alec Brodeur (BP) 11.11; 5. Aason Pankey (Ca) 11.17; 6. Curtis Bullock (Ch) 11.25.

200: 1. Aason Pankey (Ca) 21.96; 2. Brevin Jeter (Ch) 22.10; 3. Alec Brodeur (BP) 22.31; 4. Naukym Morton (NS) 22.81; 5. Davion Hutt (KG) 22.82; 6. Matt Brown (KG) 22.98.

400: 1. Ezugo Agulou (KG) 50.48; 2. William Shields (BP) 51.67; 3. Mykal Dawkins (NS) 51.91; 4. Nyle Buchanan (KG) 52.02; 5. Andrew Dates (BP) 52.14; 6. Elijah Archier (Ca) 52.32.

800: 1. Luke Lysher (St) 1:56.08; 2. Joey Abbatiello (St) 1:56.51; 3. Kyler Jourdan (Ct) 1:59.21; 4. Alex Bukovich (MV) 1:59.47; 5. Neil Schubel (Ch) 2:00.06; 6. Michael Knaus (BP) 2:00.57.

1,600: 1. Neil Schubel (Ch) 4:30.41; 2. Joey Abbatiello (St) 4:33.60; 3. Michael Williams (Ca) 4:35.32;

4. Tanner Wentlandt (St) 4:37.33; 5. Sean Groves (NS) 4:40.30; 6. Curtis Mussen (MV) 4:40.58.

3,200: 1. Joey Abbatiello (St) 9:46.70; 2. Jacob Watson (KG) 10:04.54; 3. Sean Groves (NS) 10:13.63; 4. Brian Olson (BP) 10:18.07; 5. Matt Nielsen (CF) 10:20.37; 6. Aaron Carter (Ca) 10:20.42.

400 relay: 1. Caroline 44.06; 2. Brooke Point 44.25; 3. Chancellor 44.49; 4. Courtland 44.51; 5. King George 44.61; 6. Louisa 44.72.

1,600 relay: 1. North Stafford 3:28.26; 2. King George 3:30.39; 3. Brooke Point 3:32.74; 4. North Stafford 3:33.49; 5. Stafford 3:33.67; 6. Courtland 3:34.18.

3,200 relay: 1. North Stafford 8:14.31; 2. Courtland 8:21.23; 3. Stafford 8:22.13; 4. Mountain View 8:25.72; 5. Louisa 8:32.94; 6. King George 8:33.21.

Permalink: http://news.fredericksburg.com/hsfb/2014/04/15/high-school-track-season-top-performances/

*/