Archives

FLS Varsity

FLS Varsity brings you the scores, stats and stories from Fredericksburg-area high school sports.

Share
RSS feed of this blog

Live scores and updates as they come

Scores and brief highlights for you. Come back to the blog late tonight for complete game stories.

  • LOCAL GAMES
  • NORTHWEST REGION, DIVISION 6 FIRST ROUND

    FINAL – Colonial Forge 27, P.H.-Roanoke 20

    ~ HT Highlights: late fumble return for PH cuts the lead; Damen Daniel with his 3rd rushing TD run for CF

    NORTHWEST REGION, DIVISION 5 FIRST ROUND

    FINAL – Mountain View 45, Massaponax 21

    ~ HIGHLIGHTS: Burress 4 TD passes, Hamilton 3 TDs (2 receiving, 1 rushing for BP

    FINAL – Brooke Point 28, G. Washington-Danville 20

    ~ HIGHLIGHTS: Cox passes for 290 yards and & 2 TDs, while Horsley rushes for 161 and 2 scores for BP.

    REGION I, DIVISION 4 FIRST ROUND

    FINAL – King George 34, Grafton 28

    ~ HIGHLIGHTS: KG holds on late for win

    FINAL – Courtland 21, Warhill 7

    ~ HIGHLIGHTS: Jenkins scored his 2nd TD to seal it for Courtland

    EASTERN SECTION, DIVISION 2 FIRST ROUND

    FINAL – Essex 28, Luray 12

    ~ Top-seeded and unbeaten Essex gets wake-up call against 16th-seeded Luray

    FINAL – East Rockingham 35, Washington & Lee 7

    ~ 28 points in the 2nd half for East Rockingham

    EASTERN SECTION, DIVISION 1 FIRST ROUND

    FINAL – Colonial Beach 40, Lancaster 14

    ~ CB rushes for 395 yards, led by Graves and Gonzalez, en route to 40-0 lead

    ==========================

  • ALL STATE PLAYOFF GAMES (PREPS & PRIVATE)
  • (Will update as best we can throughout the night and post a complete listing as soon as we can after all games are completed)

  • GROUP AAA
  • NORTHWEST REGION

    Division 6

    Byes: Hylton (1), Stonewall Jackson (2)

    Friday’s quarterfinals (7 p.m.)

    Patrick Henry (8–2) at Colonial Forge (8–2) – SEE ABOVE

    FINAL – Battlefield 17, Woodbridge 0

    Division 5

    Byes: North Stafford (1), Potomac (2)

    Friday’s quarterfinals (7 p.m.)

    Brooke Point (5–5) at G.W.–Danville (8–2) – SEE ABOVE

    Mountain View (6–4) at Massaponax (7–3) – SEE ABOVE

    NORTHERN REGION

    Division 6

    Friday’s quarterfinals (7:30)

    West Springfield (6–4) at Westfield (10–0)

    Oakton (6–4) at Lake Braddock (8–2)

    West Potomac (6–4) at Centreville (7–3)

    James Robinson (5–5) at Chantilly (7–3)

    Division 5

    Friday’s quarterfinals (7:30)

    Thomas Edison (5–5) at Stone Bridge (10–0

    Thomas Jefferson (6–4) at Yorktown (10–0)

    South County (5–5) at James Madison (8–2)

    Langley (6–4) at Hayfield (7–3)

    EASTERN REGION

    Division 6

    Friday’s quarterfinals (7:30)

    Granby (9–1) at Ocean Lakes (10–0)

    Bayside (8–2) at Oscar Smith (9–1)

    Grassfield (8–2) at Salem (9–1)

    Saturday’s quarterfinal

    Western Branch (8–2) at Bethel (8–2), 7:30

    Division 5

    Friday’s quarterfinals (7:30)

    Maury (5–5) at Lake Taylor (10–0)

    Heritage (6–4) at Phoebus (10–0)

    I.C. Norcom (6–4) at Hampton (8–2)

    King’s Fork (7–3) at Lakeland (7–3)

  • GROUP AA
  • REGION I

    Division 4

    Byes: Chancellor (1), Smithfield (2)

    Friday’s quarterfinals (7:30)

    Grafton (4–6) at King George (8–2) – SEE ABOVE

    Warhill (6–4) at Courtland (6–4) – SEE ABOVE

    Division 3

    Byes: Lafayette (1), James Monroe (2)

    Friday’s quarterfinals (7:30)

    FINAL – York 26, Poquoson 6

    Park View 21, Brunswick 0 – 3rd quarter

    REGION II

    Division 4

    Friday’s quarterfinals (7 p.m.)

    FINAL – Briar Woods 34, Powhatan 7

    FINAL – Tuscarora 42, Millbrook 21

    FINAL – Loudoun County 36, Woodgrove 7

    FINAL – Liberty 27, Sherando 10

    Division 3

    Friday’s quarterfinals (7:30)

    FINAL – Skyline 43, Loudoun Valley 6

    FINAL – Western Albemarle 55, Charlottesville 20

    FINAL – Monticello 44, Fauquier 14

    FINAL – Kettle Run 24, Warren County 21

    REGION III

    Division 4

    Byes: Amherst (1), Heritage (2)

    Friday’s quarterfinals

    William Byrd (4–6) at Lord Botetourt (6–4)

    E.C. Glass (4–6) at Jefferson Forest (5–5)

    Division 3

    Byes: Brookville (1), Rockbridge County (2)

    Friday’s quarterfinals

    Liberty-Bedford (6–4) at R.E. Lee-Staunton (7–3), 7

    Fort Defiance (7–3) at Northside (6–4), 7:30

    REGION IV

    Division 4

    Byes: Salem (1), Hidden Valley (2)

    Friday’s quarterfinals (7 p.m.)

    Bassett (4–6) at Christiansburg (6–4)

    Magna Vista (7–3) at Pulaski County (5–5)

    Division 3

    Byes: Richlands (1), Tunstall (2)

    Friday’s quarterfinals (7:30)

    Tazewell (2–8) at Marion (6–4)

    Abingdon (4–6) at Cave Spring (5–5)

  • GROUP A
  • Division 2

    Eastern section

    Friday’s first round (7 p.m.)

    Luray at Essex – SEE ABOVE

    Windsor (3–7) at Goochland (8–2)

    Madison County (5–5) at King William (9–1)

    Amelia County (6–4) at Central–Woodstock (8–2)

    Nandua (8–2) at Manassas Park (7–3)

    Clarke County (6–4) at Buckingham County (8–2)

    Washington & Lee (5–5) at East Rockingham (7–3) – SEE ABOVE

    Saturday’s first round (2 p.m.)

    Nottoway (5–5) at Strasburg (9–1)

    Western section

    Friday’s first round

    Grundy (4–6) at Fort Chiswell (9–1), 7 p.m.

    Glenvar (5–5) at Wilson Memorial (9–1), 7

    Stuarts Draft (6–4) at Dan River (9–1), 7 p.m.

    Virginia High (7–3) at John Battle (9–1), 7:30

    James River (7–3) at Giles (9–1), 7

    Floyd (7–3) at Riverheads (9–1), 7

    Gretna (7–3) at Grayson (8–2), 7

    Saturday’s first round

    Union (7–3) at Graham (7–3), 7

    Division 1

    Eastern section

    Friday’s first round (7 p.m.)

    Craig Co. (3–6) at Franklin (10–0)

    Bath County (3–7) at Sussex Central (9–1)

    Mimdlesex (4–6) at Central–Lunenburg (9–1)

    William Campbell (3–7) at West Point (8–2)

    Lancaster (5–5) at Colonial Beach (6–4) – SEE ABOVE

    Charles City (5–5) at Parry McCluer (6–4)

    Covington (5–5) at Rappahannock (6–4)

    Saturday’s first round

    Surry (3–7) at Altavista (8–2), 2

    Western section

    Friday’s first round (7 p.m.)

    Eastern Montgomery (4–6) at George Wythe (9–1)

    Northwood (5–5) at Eastside (7–3)

    Hurley (5–4) at Rural Retreat (6–4)

    Chilhowie (4–6) at Galax (6–4)

    Saturday’s first round

    Patrick Henry (2–8) at Honaker (9–1), 1 p.m.

    Radford (3–7) at Clintwood (9–1), 2 p.m.

    Holston (5–5) at J.I. Burton (7–3), 1 p.m.

    Castlewood (6–4) at Haysi (7–3), 1 p.m.

    Permalink: http://news.fredericksburg.com/hsfb/2012/11/09/live-scores-and-updates-as-they-come/

    */