Archives

FLS Varsity

FLS Varsity brings you the scores, stats and stories from Fredericksburg-area high school sports.

Share
RSS feed of this blog

Playoff Pairings (Dates and Times)

  • GROUP AAA
  • NORTHWEST REGION

    Division 6

    Byes: Hylton (1), Stonewall Jackson (2)

    Friday’s quarterfinals (7 p.m.)

    Patrick Henry (8–2) at Colonial Forge (8–2)

    Woodbridge (6–4) at Battlefield (7–3)

    Division 5

    Byes: North Stafford (1), Potomac (2)

    Friday’s quarterfinals (7 p.m.)

    Brooke Point (5–5) at G.W.–Danville (8–2)

    Mountain View (6–4) at Massaponax (7–3)

    NORTHERN REGION

    Division 6

    Friday’s quarterfinals (7:30)

    West Springfield (6–4) at Westfield (10–0)

    Oakton (6–4) at Lake Braddock (8–2)

    West Potomac (6–4) at Centreville (7–3)

    James Robinson (5–5) at Chantilly (7–3)

    Division 5

    Friday’s quarterfinals (7:30)

    Thomas Edison (5–5) at Stone Bridge (10–0

    Thomas Jefferson (6–4) at Yorktown (10–0)

    South County (5–5) at James Madison (8–2)

    Langley (6–4) at Hayfield (7–3)

    EASTERN REGION

    Division 6

    Friday’s quarterfinals (7:30)

    Granby (9–1) at Ocean Lakes (10–0)

    Bayside (8–2) at Oscar Smith (9–1)

    Grassfield (8–2) at Salem (9–1)

    Saturday’s quarterfinal

    Western Branch (8–2) at Bethel (8–2), 7:30

    Division 5

    Friday’s quarterfinals (7:30)

    Maury (5–5) at Lake Taylor (10–0)

    Heritage (6–4) at Phoebus (10–0)

    I.C. Norcom (6–4) at Hampton (8–2)

    King’s Fork (7–3) at Lakeland (7–3)

  • GROUP AA
  • REGION I

    Division 4

    Byes: Chancellor (1), Smithfield (2)

    Friday’s quarterfinals (7:30)

    Grafton (4–6) at King George (8–2)

    Warhill (6–4) at Courtland (6–4)

    Division 3

    Byes: Lafayette (1), James Monroe (2)

    Friday’s quarterfinals (7:30)

    Poquoson (4–6) at York (8–2)

    Brunswick (5–4) at Park View (8–2)

    REGION II

    Division 4

    Friday’s quarterfinals (7 p.m.)

    Powhatan (5–4) at Briar Woods (10–0)

    Millbrook (6–4) at Tuscarora (9–1)

    Woodgrove (7–3) at Loudoun County (8–2)

    Liberty (6–4) at Sherando (6–4)

    Division 3

    Friday’s quarterfinals (7:30)

    Loudoun Valley (4–6) at Skyline (9–1)

    Charlottesville (4–6) at Western Albemarle (9–1)

    Fauquier (7–3) at Monticello (8–2)

    Warren County (8–2) at Kettle Run (8–2)

    REGION III

    Division 4

    Byes: Amherst (1), Heritage (2)

    Friday’s quarterfinals

    William Byrd (4–6) at Lord Botetourt (6–4)

    E.C. Glass (4–6) at Jefferson Forest (5–5)

    Division 3

    Byes: Brookville (1), Rockbridge County (2)

    Friday’s quarterfinals

    Liberty-Bedford (6–4) at R.E. Lee-Staunton (7–3), 7

    Fort Defiance (7–3) at Northside (6–4), 7:30

    REGION IV

    Division 4

    Byes: Salem (1), Hidden Valley (2)

    Friday’s quarterfinals (7 p.m.)

    Bassett (4–6) at Christiansburg (6–4)

    Magna Vista (7–3) at Pulaski County (5–5)

    Division 3

    Byes: Richlands (1), Tunstall (2)

    Friday’s quarterfinals (7:30)

    Tazewell (2–8) at Marion (6–4)

    Abingdon (4–6) at Cave Spring (5–5)

  • GROUP A
  • Division 2

    Eastern section

    Friday’s first round (7 p.m.)

    Luray (3–7) at Essex (10–0)

    Windsor (3–7) at Goochland (8–2)

    Madison County (5–5) at King William (9–1)

    Amelia County (6–4) at Central–Woodstock (8–2)

    Nandua (8–2) at Manassas Park (7–3)

    Clarke County (6–4) at Buckingham County (8–2)

    Washington & Lee (5–5) at East Rockingham (7–3)

    Saturday’s first round (2 p.m.)

    Nottoway (5–5) at Strasburg (9–1)

    Western section

    Friday’s first round

    Grundy (4–6) at Fort Chiswell (9–1), 7 p.m.

    Glenvar (5–5) at Wilson Memorial (9–1), 7

    Stuarts Draft (6–4) at Dan River (9–1), 7 p.m.

    Virginia High (7–3) at John Battle (9–1), 7:30

    James River (7–3) at Giles (9–1), 7

    Floyd (7–3) at Riverheads (9–1), 7

    Gretna (7–3) at Grayson (8–2), 7

    Saturday’s first round

    Union (7–3) at Graham (7–3), 7

    Division 1

    Eastern section

    Friday’s first round (7 p.m.)

    Craig Co. (3–6) at Franklin (10–0)

    Bath County (3–7) at Sussex Central (9–1)

    Mimdlesex (4–6) at Central–Lunenburg (9–1)

    William Campbell (3–7) at West Point (8–2)

    Lancaster (5–5) at Colonial Beach (6–4)

    Charles City (5–5) at Parry McCluer (6–4)

    Covington (5–5) at Rappahannock (6–4)

    Saturday’s first round

    Surry (3–7) at Altavista (8–2), 2

    Western section

    Friday’s first round (7 p.m.)

    Eastern Montgomery (4–6) at George Wythe (9–1)

    Northwood (5–5) at Eastside (7–3)

    Hurley (5–4) at Rural Retreat (6–4)

    Chilhowie (4–6) at Galax (6–4)

    Saturday’s first round

    Patrick Henry (2–8) at Honaker (9–1), 1 p.m.

    Radford (3–7) at Clintwood (9–1), 2 p.m.

    Holston (5–5) at J.I. Burton (7–3), 1 p.m.

    Castlewood (6–4) at Haysi (7–3), 1 p.m.

    Permalink: http://news.fredericksburg.com/hsfb/2012/11/06/playoff-pairings-dates-and-times/